| Zuzzy05 a întrebat:

Am o problema cu degetul mare de la picior...in februarie m-am operat,am avut unghia incarnata. Intr-o saptamana si ceva de la operatie nu mai aveam nimic,se vindecase complet. De cateva zile mi-a iesit iar puroi,la acelasi deget(foarte putin,comparativ cu prima oara),s-a umflat degetul si s-a inrosit. Intr-adevar am taiat unghia pana in carne, desi am fost atentionata sa nu mai fac asta (prea tarziu pentru regrete)...vi s-a intamplat ca dupa operatie,aceeasi unghie sa se incarneze? Ce ma sfatuiti sa fac,in afara de a ma opera din nou? In plus, este vara si ma gandesc ca voi pierde ceva timp in care nu voi putea merge la strand din cauza acestei probleme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de o reevaluare medicală, mergi la chirurgie reparatorie și arși.
Pa, pa.

| Zuzzy05 explică:

M-am dat cu un unguent, Betadine, mi s-a recomandat de medic si dupa operatie, dar nu cred ca se vindeca asa...m-am gandit sa imi tai singura coltul dar am mai incercat odata si doare foarte tare...mi-e frica si sa ma operez din nou.

| Axys a răspuns:

Pune un compres cu apa rece. Puroiul ala este o infecti e bine ca ese ma ru daca se umfla si ramnea acolo mergi la un medic poate iti da un tratament pentru deget cu un unguent ceva si nu-ti mai taia din carne unghiile ca nu-i bine

| nice67 a răspuns:

Cel mai bine te duci la un médic si poate iti da ceva pentru deget. happy

| gabrielutza10 a răspuns:

Incearfa sa le tai drept. ai rabdare sa creasca colturile pana cand ies afara iar pe urma numai drept le tai. pana cand o sa iasa colturile afara o sa te doara putin dar pe urma scapi. la fel am patit si eu si astfel am scapat de problema asta.cand aveam puroi m-am dat cu o crema numita,, dermotis unguent cu ichtiol 10%,,. la mine a mers si am scapat de puroi la inceput si pe urma am scapat si de durere. cand te dai cu crema preferabil pui seara si lasi peste noapte pune un bandaj deasupra ca sa nu murdaresti patul fiindca e o crema neagra si miroase cam urat. sper sati fi fost de folos...

| Zuzzy05 explică (pentru gabrielutza10):

Ti-a trecut fara operatie? Eu citisem in multe locuri ca e imposibil sa iti treaca fara sa te operezi, da rma gandeam ca poate se vindeca la mine si fara, avand in vedere ca m-am operat o data. O sa incerc sa le tai drept de acum incolo, eu mi-am taiat unghiile rotunjit...Multumesc pentru sfaturi tuturor.

| gabrielutza10 a răspuns (pentru Zuzzy05):

Da. mie mi-a trecut facand ceea ce ti-am spus mai sus