| Smighelschi_Sergiu-Ionut_1995 a întrebat:

Urmatorul diagnostic la o persoana de 51 de ani se poate incadraca la pensie pe caz de boala:1poliartrita reumatoida seropozitiva moderat activa 2 osteonecroza aseptica de cap femural bilateral.3 coxartroza bilateral secundara. 4steatoza hepatica? va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie "pe caz de boala" ci doar pensie de invaliditate.
Doar medicul specialist poate spune si propune incadrarea intr-un grad de invaliditate, in functie de pierderea totala sau partiala a capacitatii de munca.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Aceasta pensie, trebuie data atât de medicul de familie cât și de un grup de medici specialiști, mai ales traumatolog.