| catthshshshs a întrebat:

Usturoi in tratamentul cu candidoza? Cum asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Da, usturoiul este bun pentru tratamentul impotriva candidozei pentru ca este foarte eficient impotriva bacteriilor, virusilor, parazitilor si ciupercilor. Candida fiind o ciuperca se poate deci trata cu usturoi. El poate fi consumat in orice forma crud, gatit, in extracte lichide sau uscate. Dar candida are si alte modalitati de a se trata si este important ca diagnosticul sa-l puna un medic, care va sti ce anume trebuie sa ti se administreze pentru a te scapa de acest gen de ciuperca, pe considerentul ca, daca ea ramane in organism, poate produce efecte absolut nedorite, ultimele studii aratand ca acest gen de ciuperca ar fi o cauza a maladiei canceroase.
Cauta pe internet unde se dau mai multe informatii despre candida si chiar poti sa-ti procuri o carte denumita :" Descopera metodele prin care poti invinge candida".
Multa sanatate si succes.

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Da, in candidoza vaginala, zilnic se consuma 2 -3 catei de usturoi si 2 - 3 iaurturi, ce contin fermenti naturali activi. Iaurtul simplu, prin aplicare locala cu mana sau cu un tampon calmeaza mancarimile.

| scarly86 a răspuns:

Da, usturoiul este fungicid si sunt unii ce recomanda diverse versiuni de tratament, dar fiind alte variante cu medicamente, nu are sens sa alegi usturoiul.