| Meптαʟıтч a întrebat:

V-aţi dorit vreodată să aveţi cancer sau o boală la fel de gravă, tratabilă teoretic?
De ce da, de ce nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Cu siguranță că nu, în mod cert doar cei cu afecțiuni de natură psihiatrică ar putea avea o asemenea dorință, mai exact mă gândesc la cei cu sindromul Munchausen.

| Meптαʟıтч explică (pentru vangaelis):

Şi totuşi am văzut această dorinţa la un om normal...

| vangaelis a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Afecțiunile psihiatrice sunt diverse, nu se referă numai la bolile în care individul aude voci, vede chestii care nu există.
Un om în deplină capacitate mentală ține la integritatea sa fizică, la sănătatea sa, etc
Doar o persoană care are tulburări mentale afective își poate dori asta. Pentru că scopul acestei dorințe este să atragă atenția, să aibă parte de empatie din partea celorlalți.
O peersoană cu o asemenea afecțiune nu este nebună sau violentă. Pur și simplu îî este afectată gândirea și afectivitatea.

Ține minte, când vorbim de tulburări psihiatrice nu vorbim doar de nebuni din sanatoriu...ci și de tulburări de gândire, de percepție, de alimentație (anorexie), tulburări de comportament, tulburări afective și lista poate continua.

PS: Explicațiile au fost pe măsura înțelegerii tale căci explicația ar trebui să fie mult mai complexă și pe larg.

| Meптαʟıтч explică (pentru vangaelis):

Am auzit cazurile unor persoane care-şi doreau să aibă cancer pentru simplul fapt că le era foarte greu faptul să se disciplineze în domeniul alimentar şi ei priveau aceste boli ca pe o salvare; în special aceste persoane erau adeptele noii medicine germane.

Tu ce crezi despre aceasta? Chiar funcţionează?

P.S : Super răspuns.

| vangaelis a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Nu știu dacă am înțeles bine ce vrei să spui.
Ai citit despre cazuri în care persoanele nu-și puteau schimba stilul de viață din diverse motive și preferau să se îmbolnăvească de boli grave?
Cât despre așa ziși adepți ai "noii medicine germane" este o chestie controversată, mai mult povești de adormit copii din punctul meu de vedere.
Ce zice Dr. Hammer legătura dintre stilul de viață, psihic și cel biologic cu bolile maligne nu este ceva nou.
Aș intra în detalii dar tare îmi teamă de polemici cu alți useri care ar considera că susțin industria farmaceutică prin afirmațiile mele.

Cât despre medicina germană nouă, funcționează pentru că este ceva normal să vrei să-ți menții un stil de viață bun să previi boala dar în mod cert doar prin gândire pozitivă, etc nu vindeci boala, în cazul nostru cancerul.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine si-ar dori asa ceva? Ce mentalitate ai.Vad ca si numele spune asta.

| Meптαʟıтч explică (pentru darrio2007):

Spui că nimeni nu şi-ar dori asta? Mai gândeştete...

| darrio2007 a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Tu cumva?

| Meптαʟıтч explică (pentru darrio2007):

Nu. Dar am întâlnit persoane cu boli mult mai grave decât cancerul, acestea fiind letale. Acele persoane îşi doreau mai mult să aibă cancer decât să aibă boala pe care o aveau, ele susţinând că tumorile maligne sunt de 10 ori mai uşor de vindecat decât bolile acestora.
Probabil pe planetă sunt sute de mii de oameni care-şi doresc să aibă cancer.
Deci există astfel de persoane... happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Ma indoiesc de ce spui.Cancerul este foarte letal.Nu stii ce dureri sunt in faza terminala.Pentru care se administreaza morfina.Pentru a nu mai simti durerile. Apoi nici morfina nu mai are efect.

| Meптαʟıтч explică (pentru darrio2007):

Teoretic este tratabil. Acele boli erau egale cu moartea, nefiind şansă de vindecare.

Oricum eu nu văd cancerul ca fiind egal cu moartea. Sunt sigur că se poate vindeca.
Eşti ceea ce crezi că eşti. Un citat celebru care se aplică foarte bine în cazul nostru. Dacă crezi că poţi învinge cancerul şi ai o disciplină mentală, alimentară foarte bună sunt sigur că vei învinge boala iar dacă nu crezi acest lucru poţi să te duci la cel mai renumit spital că tot nu are ce să-ţi facă.

| vangaelis a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Dacă este descoperit în primele două stadii, cancerul se poate trata. Dacă s-a ajuns la metastază n-ai ce să mai faci.

| daηă a răspuns:

Nu. Nu aș vrea să am o boală gravă și să mă simt oribil tot timpul, să-mi văd părinții triști și să stau numai prin spitale. Spitalele sunt atât de deprimante... Nu știu ce de ar vrea cineva să aibă o boală gravă. Sunt sigură că cei care sunt bolnavi nu se bucură de asta.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu aş vrea să am cancer sau altă boală. De fapt cine ar vrea? Îţi răspund eu: nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se parea frumoasa dar eram ofticat pe atunci. e o diferenta dintre boala mea si a altcuiva desi ambele sunt limpezi si perfecte

| Meптαʟıтч explică (pentru anonim_4396):

Deci suferi de o boală mult mai gravă sau cel puţin la fel de gravă ca şi cancerul? Despre ce boală e vorba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Marfan

| Public22 a răspuns:

Cred ca nu esti constient de ce spui. de ce si-ar dori cineva asa ceva?

| Z3R0H0uR a răspuns:

Nu, de ce as vrea sa am o boala mortala?!

| Dariaaaaafaranume a răspuns:

NU! De ce mi-as dori sa sufar de cancer? De ce as vrea sa stau prin spitale si sa fac toata ziua operatii si sa stau cu perfuzia in mana? Ce om NORMAL si-ar dori asa ceva? Acum pe buneconfused Mie imi place sa fiu sanatoasa si vie.

| moniii5 a răspuns:

Nu,oricum,daca as avea, nimanui nu i-ar pasa(in afara de familie)...