| Allrc24 a întrebat:

Pentru cei mai inversunati atei: v-ati confruntat vreodata cu o situatie oribila din care sa nu aveti scapare? adica cv gen o boala grava Doamne fereste una gen cancer sau cv d genul? ei bine crestinii sau confruntat, eu m-am confruntat si chiar exista minuni Dumnezeu chiar exista...in fine bat la pariu ca 80% dintre atei nu au trecut prin asa cv...sa vezi atunci cum se schimba brusc

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Chiar sotul meu a avut un accident la locul de munca, medicii nu i-au mai dat nici o sansa de viata.Impreuna cu el a fost accidentat un coleg care nu era asa de grav ca sotul meu.La amandoi medicii le-au administrat acelasi tratament, dar dupa 28 de zile colegul lui a murit. Dumnezeu da viata, si Dumnezeu ia viata.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Deci doctorii sunt un fel de Dumnezeu?

| chelstone a răspuns:

Eu sunt ateu, si am trecut prin greutati mari, nu doar boli, mi-a umbat DOCTORUL cu cutitele prin ochi, nu dumnezeu. Din cate imi aduc aminte tot DOCTORUL m-a diagnosticat, nu dumnezeu. Nu stiu cum, dar cand era sa-mi iau 20 de ani de parnaie nevinovat, parca tot eu m-am scos de acolo, n-am spus fa doamne o minune. Nu exista minuni dumnezeiesti, in viata sunt multe coincidente, situatii de tot felul... Dar sa spui ca dumnezeu te-a vindecat de-o boala este total aberant, cel mult dumnezeu poate sa-ti dea o boala, nu-i asa, ca sa te incerce... dar daca te duci la moaste sa le lingi si nu ajungi la medic ai sanse sa mori sau sa ramai bolnav toata viata.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Dumnezeu a lucrat prin mainile medicilor.El a fost prezent acolo.Omul taie si coase, dar Dumnezeu face sa se vindece.El este in control in toate lucrurile.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Esti chiar nesimtita, scuze, dar m-am saturat de atacurile tale la intelectul uman. De ce nu lucreaza dumnezeu si prin mainile tale?! Si... in cazuri de malpraxisuri cine lucreaza?! Dracu, nu?! Sau dumnezeu vrea sa-i omore pe unii sau sa le taie testiculele cum s-a intamplat in cazul ciomu? Nu ti se pare ca esti penibila?! Sincer acum, analizeaza-te putin...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Iti multumesc mult!

| Vizitiul a răspuns (pentru EmaS):

Si cum se face ca sotul tau a supravietuit si celalalt barbat nu? Singura explicatie este d-zeu? Da, dupa parerea ta. Oare nu depinde si de corpul fiecaruia? Rezistenta si raspuns la medicamentatie etc., dar e mai usor sa lasam totul pe seama mantuitorului.

| Trinitas a răspuns:

"ei bine crestinii sau confruntat"
Pe pariu ca toti s-au confruntat? Iar "minunile" sunt facute de medici. Dumnezeu te-a tratat de cancer? Dumnezeu ti-a prescris medicamente? Nu. Apoi mai conteaza si cum reactioneaza organismul la tratamente da' nu intram in detalii. Multi cred fiindca au fost invatati sa creada, cred pentru a prinde un loc in Rai etc.
Si daca am trecut prin situatii de genul, stiind ce se intampla pe bune, nu se converteste nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| Ecea a răspuns:

Orice boala are o explicatie.Din senin asa,rare cazurile in care se imbolnavesc oamenii.
Eu ma confrunt cu o problema la ficat,destul de nasoala si cu sanse putine de vindecare,dar toate astea mi se trag din copilarie,din cauza mancarii nesanatoase(fast food,etc) din cauza noptilor pierdute pe net,din cauza tutunului, drogurilor, etc.
Faptul ca eu mi-am batut joc de sanatatea mea si m-am neglijat asta nu inseamna ca are vreo legatura cu dumnezeu.Stiu ca voi asa ganditi,orice se intampla are legatura cu dumnezeu, dar nu este chiar asa.
Mai am o prietena, are 23 de ani, este atee.A facut dianet de gradul 1, face 4 insuline pe zi,este foarte instabila,oscileaza mult glicemia, dar de asemenea si pentru ea s-a gasit o explicatie.
Si sunt nenumarate cazuri. Daca te lovesti de o boala sau ceva, asta nu inseamna ca are legatura cu dumnezeu.
Am privit multi oameni in ochi care au murit in fata mea si tot nu cred in dumnezeu.
Am avut 2 operatii pe cap si tot nu cred in dumnezeu.
Am supravietuit unei explozii, avem sanse aproape 0 sa traiesc,si tot nu cred in dumnezeu.
Cu toate astea sunt o persoana normala, fericita cu toata viata inainte, cat o fii de lunga sau scurta.
Asa ca este foarte irelevant ceea ce ai spus tu.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Toate miracolele tale cu vindecari samd. sunt toate dovedite prin stiinta. De ce nu se vindeca toti oamenii bolnavi? Cu ce ar fi un copil de 5 ani cu cancer terminal mai diferit decat un puscarias cu hepatita. Culmea copilul moare puscariasul ramane. Unde mai e minunatul tau dumnezeu atunci? Credeti ca orice ca*cat de pasare care va cade pe fata e un dar de la dumnezeu?

| francesca89 a răspuns:

Nu toti avem probleme in viata? trebuie sa ai o boala grava sa spui ca esti in mare rahat?
Pt fiecare probleme lui sunt cele mai grave.Si de ce credeti ca doar voi v'ati confruntat cu greutati de genul asta?
Iar faptul ca te'mbolnavesti de ceva(grav)si te vindeci pe urma, nu e o minune...

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Bolile grave..."minunile" asa cum le zici tu, sunt facute de doctori...

| Birjaru a răspuns:

De ce crazi ca slabiciunea de a alege sa crezi in cineva atotputernic din cauza neputintei tale in fata bolii inseamna ca exista dumnezeu?

| Vizitiul a răspuns:

Ai grija ca d-zeul tau nu vrea ca tu sa bati la pariu. Pariul nu intra deloc in "apanajul" celor sfinte. Ce, daca n-ar exista boli grave te-ai indoi de existenta d-zeului tau? Raspunde-ti in gand la intrebare si vezi unde te afli. Daca m-am confruntat cu o stituatie oribila? Nu, nu m-am confruntat, ci situatiile oribile s-au confruntat cu mine.

| Vizitiul a răspuns:

Ema, cum naiba sa le administreze acelasi tratament din moment ce unul era mai grav ca celalalt?

| EmaS a răspuns (pentru Vizitiul):

In cazul arsurilor se pun perfuzii cu glucoza si ser fiziologic, li s-a administrat imunoglobina pentru formarea de anticorpi, plus camante.In fiecare zi li se curata canea arsa cu o foarfeca si o penseta, si erau pasati cu pansamente sterile.Au primit sange din doua in doua zile, si plasma. Oamenii sunt limitati.Ei fac ce pot, dar Dumnezeu da viata.Chelstone nu intelege ca eu nu minimalizez meritele medicilor.Tot respectul pentru tot ceea ce fac, dar a trai sau a muri atarna numai si numai de Dumnezeu.

| nesuferit a răspuns:

Totu in universul asta se abzeaza pe probabilitate. Daca la un moment dat se intamplaceva favorabil, toti sariti si ii pupati bucile lu dumnezeu ca vai ce minune mare s-a intamplat. Daca se intampla ceva nefavorabil, asta e, poate altadata

| alessia5158 a răspuns (pentru nesuferit):

Daca totul "se bazeaza pe probabilitate" precum afirmi, atunci ar trebui sa iei in calcul si probabilitatea existentei acelei entitati superioare numite Dumnezeu!

| nesuferit a răspuns (pentru alessia5158):

Exista o probabilitate ca dumnezeu sa existe. Dar aceasta existenta ar trebui sa fie extrem de complexa. Cu cat un lucru este mai complex cu atat probabilitatea ca el sa existe scade, si ajunge sa fie neglijabila O intrebare de bun gust Pace!

| KyraW a răspuns:

Esti asa de curios? Uite ca m.-am enervat ca toti se uita crucis cand spun ca sunt ateu(sau atee,desi nu-mi place a-l feminiza).Ei bine uita-te la mine! Toata viata am fost crestina perfecta,am dat si haina de pe mine,m-a rugat,mergeam la biserica (da,de mica,si singura) ascultam Christian Rock si convingeam oamenii sa creada in dumnezeu,vorbeam deschis despre el,pictam icoane, aveam tot alaiul, ce mai.Ca sa nu mai zic ca nu eram fatarnica, sa dau bani la saraci cand sunt cu grupu, sau sa ma inchin in fata unei biserici ca se inchina grupul.Nu.Ma inchinam si in fata crucilor de piatra, ma rugam oriunde.Cretina perfecta, ce sa mai. Apoi a aparut el.Cine e acest "El"? Baiatul vietii mele.Multumeam lui dumezeu,si el tot timpul imi spunea ca a fost trimis de sus,ca e trimisul lui direct.A inceput sa ma bata fara motiv,am inceput incet incet sa fac diferite boli (mai intai am slabit,anemir,apoi am dat in gastrita, si ghici ce ma, ulcer).Ce minuni a facut dumezeul tau pentru mine? CE? M-am rugat luni sa mi-l aduca inapoi pe Satana ala pe care eu chiar il iubeam.si ce-am rezolvat? Uite situatia mea oribila:am astm.anemie,anorexie,inceput de diabet,gastrita,lipsa de fiere, si sunt nebuna(verdict phiholog, mi-a zis ca sunt un pericol si deject social si ca ar trebui sa consult un phihiatru).CE A FACUT DUMNEZEUL TAU PENTRU MINE?!

| alessia5158 a răspuns (pentru KyraW):

Ce a facut? --- ti-a dat un "rau" spre a invata cum sa alegi un "bine"! Niciodata, in viata, nu ai ce invata din prea mult "bine "! In schimb, din "rau" poti invata!
Apropo de esecul tau in dragoste, tu n-ai invatat nimic?

| KyraW a răspuns (pentru alessia5158):

Invatam dingrseli sa nu mai punem Botul la dumnezeu ca iese cu macel.Parca mai ieri aveam 7 ani si nu stiau ai mei ce sa-mi zica asa ca gaseau refugiu in "Nu mai fa...ca te bate Doamne-Doamne"

| Bezea a răspuns:

Allrc24 daca religia nu exista poate ca acum deja aveam un leac pentru cancer si multe alte boli care momentan sunt incurabile.

| anny3anyy a răspuns:

Ema eu sunt de acord cu tine, dumnezeu si cele sfinte ne inspira si pe noi si pe doctori. cred ca daca ceri ti se va da.si ceilalti de aici care lasati comentarii,fiecare scrie ce gandeste si nu ar trebuie sa ne deranjeze,la urma urmei nu conteaza la ce dumnezeu te rogi, important este ce faci pe aceasta lume si cu ce daruri vei merge dincolo, caci bine faci bine gasesti. pace si liniste sufleteasca la toata lumea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ce cred alti conteaza ce crezi tu de ce isi pierzi timpul aici internetul creaza ura isi spun eu ca multi au ura in ei vb cu un amic real nu virtuali nu isi irosi zilele aici