| brokeangell a întrebat:

Va rog ajutati-ma nu stiu ce fac de mai bine de 5 ani cred ca sufar de depresie foarte avansata. Daca gresesc ceva ma enervez si incep sa plang ore in sir nu pot sa ma concentrez la nimic am tot felul de vise si am avut si probleme cu stomacul simt ca nimeni nu este alaturi de mine. Plus ca mama este plecata in strainatate iar pe tata nu il suport il urasc. De multe ori am incercat sa ma sinucid insa imi este frica de durere. Va rog mult dati-mi niste sfaturi nu mai rezist asa sa nu am nici un sens si sa duc o viata de rahat. Tin sa mentionez ca la momentul de fata am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marioneta1991 a răspuns:

Pai.si eu am avut ganduri din astea.:-s
Dar, nu te mai gandii la asta! Gandeste-te ca doar o viata ai si ca trebuie sa o traiesti din plin. Daca maine ar venii sfarsitul lumii, tu ar trebui sa-ti traiesti clipa! Sa n-o lasi sa se duca.sa faci lucruri extreme.sau ce-ti place sa faci! Sa te simti in largul tau!

Sper ca te-am ajutat!:*

5 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Du-te la un psihiatru. Nu inseamna ca trebuie sa fii nebuna pntru a te duce, dar psihiatria trateaza si depresia, insomniile, etc.

| anutza a răspuns:

Poti de asemenea sa te duci si sa te spovedesti, preotul te va ajuta sa iti revii.

| dana85 a răspuns:

Este o varsta sensibila varsta ta, multi dintre tineri au stari depresive. Totul este sa treci peste ele. Intretine legatura stansa cu mama ta, caci mama este legatura noastra cu viata. Reia legatura cu toti cei dragi din familie: frati, verisori, bunici, unchi, matusi. Inconjoara-te de persoane calme, intelepte care sa-ti fie exemplu si sa iti transmita energii pozitive. E foarte important sa-ti gasesti preocupari relaxante, placute: lectura, studiu, muzica, ce te ajuta sa te linistesti. Mergi la biserica si stai de vorba cu un preot, dar cel mai important este : comunica cu Dumnezeu, stai de vorba cu El, doar tu si El, spune-i ce probleme ai si lasa in mana Lui toate grijile si nelinistile tale.

| Nordic a răspuns:

Incearca sa povestesti lucrurile astea unui preot. Adica vreau sa spun, poate nu esti religioasa sau poate ca esti, dar chiar de nu esti, nu ai nimic de pierdut daca incerci sa discuti cu un preot. Intereseaza-te de unul bun. Totul va fi bine, vei vedea happy

| brokeangell explică:

Mama este plecata in strainatate*