| xdAndreea2 a întrebat:

ma simt oribil -_- luna trecuta am lipsit de la scoala 3 saptamani,iar tata a aflat si i-am promis ca nu o sa se mai repete, iar luna asta am lipsit 2 saptamani si a aflat si a spus ca nu o sa mai imi trimita bani si ca o sa imi taie si netul ( el este in strainatate) dar regret ca nu am fost la scoala,ma rog,am lipsit pentru ca erau niste ratati care se luau mereu de mine si nu mai rezist sad i-am spus dar nu ma crede si ma face mincinoasa si ma compara cu maica-mea ( mentionez ca sunt divortati iar eu am ramas cu taica-meu) si urasc sa ma compare cu ea mai bine mor,nu stiu ce sa fac, poate daca o sa incerc sa ma sinucid se va simti mai bine si fara mine oricum consum oxigenul degeaba sad

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Macar o data in viata mai avem de a face si cu,, ratati,, de genul asta[toate vin si trec], eu zic sa-i spui tatalui tau adevarul asa poate te intelege mai bine, sinuciderea nu este o solutie...este o dovada de lasitate]

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Northern a răspuns:

Sunt o persoană care nu crede că sinuciderea este o dovadă de laşitate, dar bineînţeles, nu e nici cea mai bună decizie.Cred în schimb că unii oameni se gândesc la sinucidere atunci când disperare şi tristeţea ating cote maxime.
Eu cred că tu nu ar trebui să te numeri prin acele persoane disperate.E totuşi o situaţie care se poate rezolva relativ ușor.
Eu zic să stai,să meditezi,să încerci să mai vorbești cu tatăl tău, pentru că doar așa se poți pune capăt disperării tale.
Șiu că noi, cei de pe TPU, nu suntem în stare să-ți dăm exact sfaturile de care ai nevoie, având în vedere că nimeni nu își poate descrie viața într-un simplu mesaj.Sunt sigură că mai sunt multe lucruri pe care le înduri, dar orice ar fi, să știi că nu merită să-ți dai viața pentru nimeni.

*Nimeni nu consumă oxigenul degeabă, să fii sigură de asta.

| diaac a răspuns:

Nu consumi oxigenul degeaba. Nu incerca sa te sinucizi, asta doar inrautateste lucrurile de fapt. Imi pare rau ca esti intr-o situatie atat de dificila. Totusi exista solutii. In primul rand, situatia cu colegii nu este permanenta, chiar daca momentan poate parea asa - vei incheia scoala la un moment dat sau ti-o vei schimba si situatia va fi alta (in schimb, sinuciderea este ceva permanent). Ai incercat sa vorbesti despre problemele cu colegii, cu un profesor in care ai incredere, cu un consilier scolar, poate chiar sa ceri sfatul sau ajutorul unor alti colegi pe care ii consideri prieteni? Lipsitul de la scoala rezolva situatia numai temporar, dar profesorii nu stiu ce se intampla cu tine sa te ajute si situatia ta devine si mai dificila dupa ce lipsesti atat de mult (cum deja se intampla cu tatal). Si asa situatia ta familiala suna dificila. Si totusi, nu sunt lucruri imposibile cde rezolvat. Iti recomand sa cauti cat mai multa sustinere de la cei in care ai incredere. Ai putea sa suni si la Telefonul Copilului sa primesti ajutor specializat, daca nu iti poti permite sa vezi un psiholog si nu ai in jurul tau destui oameni care sa te inteleaga: http://www.telefonulcopilului.ro/

| MissDevilish666 a răspuns:

Bună.
Draga mea,toate sunt trecătoare. Poate tatăl tău a spus asta la nervi, și pe bună dreptate, nu trebuia să lipsești de la școală din cauza unor fraieri, dar faptul e deja consumat.
Liniștește-te și nu fă vreo prostie pentru că nu se merită. Nimeni nu duce o viață perfectă, iar acum ai un impuls să mergi la școală și să înveți mai bine.

| Ema_Emma_1999 a răspuns:

Nu mai gandi asa... Pt ca sus e un Dumnezeu care te iubeste! Tu traiesti pe pamantu asta cu un scop big grin. Ai sa vezi ca mai incolo o sa ai o viata frumoasa! Dar acum esti la inceput! Dumnzeu ne.a dat viata Dumnezeu ne.o ia! E un pkat f mare daca te sinucizi si ajungi in iad! Bafta! Si nu mai gandii asa!winking