| iabdb a întrebat:

Vreau sa ma sinucid
In familia mea s-a creat un haos total, tata ma da cu capul de pereti, pe mama o bate, fratele meu imi scoate ochii spunandu-mi ca este numai vina mea si nimeni nu da doi bani pe mine. Imi spune ca sund un rahat si nimanui nu-i pasa, ma scuipa si ma injura. La scoala imi urac colegii, urasc pe toata lumea.
Sunt doar 3 persoane pe care le iubesc si pentru care as vrea sa traisc, dar pur si simplu nu mai rezist.
In trecut credeam ca motivele astea de sinucidere sunt banale, dar acum ca am ajuns si eu in punctul asta nu stiu ce sa mai fac. Pur si simplu m-am blocat si nu pot trece peste. Plang incontinuu din cauza asta si nu reusesc sa fac fata situatiei.

19 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Tu nu trebuie sa te lasi etichetat fata de oameni. Tu trebuie sa te vezi prin ochii lui Dumnezeu. Si daca El te iubeste -si asa si este-, atunci traieste pentru El, gandeste-te la El, stai de vorba cu EL si spune-I tot ce ai pe suflet. Fagaduinta Lui este: "Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isaia.65:24)
Deci nu te mai uita la oameni; ei nu sunt mai buni decat tine -tot din pamant si tarana sunt facuti si ei. Si in creier si inima tot pamant si tarana au.
Daca nu o scoti la capat cu cei din casa ta si nu au de gand sa isi schimbe comportamentul, atunci apeleaza cu incredere la adra.ro si ei te vor ajuta si sustine.

| milan9 a răspuns:

Rezista, pentru ca nenorocirea aceasta niciodata nu a rezolvat vreo problema... Niciuna in intreaga istorie a omenirii... sad sad
Cum spuneam, sinuciderea nu face decat sa PERMANENTIZEZE IN VESNICIE zbuciumul cu care SUFLETUL VA PASI "DINCOLO"...

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, persoana in cauza trebuie să vada în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care se raporteaza la ceilalţi, modul în care se raporteaza la Dumnezeu, aşteptările pe care le are de la sine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale...

Trebuie să fuga de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceara şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
Şi trebuie să se mulţumeasca cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| R0R0 a răspuns:

Nu, sa nu te sinucizi!
Incearca sa vorbesti cu un psiholog despre asta.
Dar renunta la sinucidere.

| Lawliet14 a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/ daca esti minor, daca nu mergi la psihologul scolii. Chiar si la un duhovnic ai putea apela! Daca te sinucizi, iti moare sufletul plus ca-i ranesti pe ei.

Daca situatia e extrema, cred ca tu si mama ta trebuie sa plecati.

| AliGab a răspuns:

Cunosc pe cateva persoane care au trecut prin aceeasi situatie ca si tine:una dintre ele si-a denuntat tatal la protectia copilului si acesta s-a calmat la aflarea vestii ca ar putea ajunge la puscarie, iar altul a cerut ajutorul rudelor. Amandoi au luptat sa traiasca si sa reuseasca in viata chiar daca deseori au fost bantuiti de gandul sinuciderii. Daca esti minor, degraba du-te si denunta-l pe tatal tau la protectia copilului, daca lucrurile stau atat de rau pe cat le descrii aici. Autoratitile nu il vor baga direct la puscarie, ci mai intai il vor avertiza...si poate asa se va potoli cel putin cu bataia. A doua varianta este sa ii ceri mamei tale sa divorteze, musai. Nu merita sa stea cu un barbat care o bate si pe tine si pe ea, iar pe fratele tau pur si simplu incearca sa il ignori. Daca au loc aceste lucruri in familia/casa ta, el nu are cum sa invete ceva mai bun, insa tu incearca sa fii mai bun/a in tot ceea ce faci. Inteleg ca esti furios/a, dar asta nu inseamna neaparat ca urasti ci ca pur si simplu nu mai reusesti sa faci fata si te inteleg. Sfatul meu este, daca poti sa pleci din preajma tatalui si a fratelui tau, fa-o degraba cerand ajutorul rudelor (bunicilor, unchilor etc.) care cunosc situatia si care sti ca ar putea sa te ajute. Iar daca te vei departa de cauza ce iti provoaca gandul sinuciderii, se va duce si gandul de la sine iar sentimentul de furie se va diminua, numai fugi cat te tin picioarele profitand de orice portita care te-ar putea ajuta sa faci asta (excluzand sinuciderea).
Sper sa nu fie prea tarzii mesajele noastre, insa lupta pentru viata ta si ai grija sa fii bun la randu-ti cu altii.
P.S: Rahatul in sensul bun al cuvantului este bun si dulce, si asa cred ca esti si tu. Spor in cele bune

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, desi nu e usor trebuie sa devii rece, sa nu te mai afecteze nimic, sa stai cat mai putin in casa langa familia ta. Nu poti vorbi cu parintii tai sa le spui simplu ca te afecteaza toata situatia si chiar ca te gandesti sa iti ei viata. Poate reactioneaza cumva.Fratele tau ar trebui sa te sustina, sa fiti alaturi unul de celalalt, dar se pare ca urmeaza exemplul parintilor vostrii. Cere ajutorul unei rude sau suna la Telefonul Copilului. Nu te mai gandii la prostiile astea, daca ai varsta potrivita cauta ceva de munca si fa tot ce poti sa te muti de acoli. Nu trebuie sa iti mai pese de nimeni, doar de tine, nici de mama ta care ia bataie, pana la urma si ea e vinovata pentru ca accepta situatia asta. Putea sa va rog a pe amandoi de acolo si sa foti linistiti. Imi pare rau ca ai niste parinti atat de inconstienti, dar sunt sigura ca tu esti un copil inteligent si bun si trebuie sa treci peste si sa te gandesti la cea mai buna metoda de iesire pentru tine. Cati ai ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o intrebare, daca poti vorbi cu ei despre ce simti tu, daca ai cu cine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai poti apela si la o asociatie care ajuta copii adra.ro. Din cate stiu iti ofera un adapost, dar cel mai important liniste si conditii pentrua invata linistit.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ce-mi place la tine? Intelepciunea; multe femei se complac din pacate, cele care nu o fac stiu ce vor de la viata...

Dar animalul ramane tot barbatul care profita de o fiinta probabil mai slaba.

PRIETENE, tu esti un om evoluat! Nu lasa depresia sa puna stapanire pe tine, recomand si ceai de sunatoare, constientizeaza ca ai nevoie de ajutor. Psiholog, duhovnic, eu ti-am zis. Si eventual sa pleci cu mama ta. Au mai fost cazuri ca ale tale chiar daca e greu. Mie daca mi se intampla chiar asa ceva, sigur faceam asta si era o provocare de viata ca sa reusesc sa fiu un invingator.

| Lawliet14 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, poate constientizeaza. Mi s-a intamplat si mie asa dupa ani, in alte situatii.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Daca te sinucizi esti o lasa. Nimanui nu ii plac lasii, ia arata-le tu la toti ca poti lupta cu crizele lor si ai taria de a zambi cand e mai greu. Sa vezi ce frumos o sa te rasplateasca viata, ai sa vezi :*

| Taduic a răspuns:

Daca specifici varsta te-am putea ajuta cu mai multe sfaturi... unele chestii trebuie abordate in functie de varsta.

| devil32angel23 a răspuns:

Hei capul sus incearca sa vorbesti cu un psiholog sa nu te sinucizi arata ca esti puternica.

| Anonimm1204 a răspuns:

Buna nu trebuie sa gandesti asa sa te sinucizi, d-zeu ti-a dat viata el ti-o ia, trebuie sa fi puternic si sa fi langa mama ta daca tatal tau si fratele tau se poarta urat cu tine, daca esti major ia-o pe mama ta si pleaca cu ea de acasa la o ruda la cineva, daca esti minor suna la protectia copiilor sau la politie, fi puternic si gandeste-te la mama ta cat indura si cu siguranta pentru tine si fratele tau a indurat atat langa un barbat asa..ai grija de tine :*

| NonameNo123 a răspuns:

Daca esti major, pleaca cumva din casa lor. Daca nu, mai incearca sa suporti un pic sau roaga o ruda/prieten(a) sa te ajute..sau pe una din cele 3 persoana pe care le iubesti.Succes happy.

| CansuFevzi123 a răspuns:

Exista Dumnezeu, nu uita asta. Nu face pacatul de a te sinucide cand Dumnezeu ti-a dat sansa la viata. Du-te la o ruda, fugi, scapa cum poti, suna la Telefonul Copilului, doar nu te sinucide. Esti un copil, ai toata viata inainte, poate ca nu te cunosc, dar stiu ca exista lumea care te adora, fi puternic/a. Eu una iti sunt alaturi, si ma voi ruga pentru tine. Ai credinta. Dumnezut e Tatal Nostru, si El isi iubeste copii, cu toate greselile lor, tu vorbeste cu Dumnezeu, daca El te tine in viata cu toate ca treci prin iadul ala, stie ca tu poti suporta si mai mult de ata, si El iti pregeteste o surpriza. Nu renunta la lupta asta, ai credinta!

| MikiJ00 a răspuns:

Sinuciderea o poti scoate din planul tau, nu este o varianta, cred ca stiu prin ce treci pentru ca si eu am avut cam aceleasi probleme. sfatul meu este sa fii indiferent cu toata lumea, crede-ma ca indiferenta e o solutie f buna, apoi nu mai pune la suflet tot ce ti se spune. incearca sa fii calm si sa te gandesti mai mult la tine si nu te mai neglija pentru ca lucrurile astea sunt trecatoare crede-ma.