| ada2113 a întrebat:

Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine. Am fost la doctorul de familie pentru o tuse si o raceala care nu mi dadeau pace. Mi a dat Doumox (nu am luat decat 2 pastile pentru ca era derivat al pelicilinei si nu am voie sa iau, mig 400 iau una pe zi, peritol unu seara, sirop eurespal, tinctura de galbenele de 3 ori pe zi si ceai de cimbru (astea de 4 zile) si de azi ketof unu seara. Tusea m a mai lasat insa imi simt gatul umflat si nu mai simt gust si miros. Ce pot face? E din cauza vreunui medicament? Ce pot face sa-mi revina gustul si mirosul?
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lipsa gustului si mirosului e data de efectul virusului asupra receptorilor din mucoasa. Este extrem de neplacut, dar daca nu-ti pui picaturi in nas, va disparea incet-incet, cam in 2-4 saptamani. Daca iti pui picaturi in nas (rinofug, ceva de genul) va dura mult mai mult, pana la 6 luni.

| miauu a răspuns:

Eu am fiert o nuca(miezu) un mar si coarja de ceapa si mi-a trecut tusea
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E totusi bine daca ti-a mai trecut gatul, dar trebuie sa te feresti in continuare. Bea multe lichide, dar in niciun caz reci, deoarece risti o regenerere a infectiei in zona gatului pe care ai avut-o. Cel mai indicat este sa folosesti ceaiuri(musetel, tei, fructe de padure) dar daca se poate nu cumparate, ci de acasa. De asemenea poti bea supe calde, dar nici prea fierbinti. Este forte important sa iei medicamentele doar care-ti sunt necesare, nu mai lua antibiotice de capul tau deoarece fac foarte mare rau organismului abia vindecat. Cat despre cele doua simturi, trebuie doar sa ai rabdare. Fa o baie calde, cu multi aburi, astfel te vei simti si tu mai bine si ti se pot deschide atat porii cat si simturile.
Succes si insanatosire grabnica!