Întrebare recomandată | alina123 a întrebat:

Va rog frumos sa luati intrebarea mea in serios si sa ma ajutati cat puteti de mult, orice sfat e binevenit.
Am cosuri pe spate, de vreo 3 ani ma confrunt cu asta. Am un prost obicei de a le rupe,si din cauza asta mi-au ramas multe pete, foarte multe.
Spatele meu arata cam asa:
http://anabolicminds.com/......chment.php

Cum as putea sa scap de petele ramase? Nu vreau sa merg la medic. Totusi as vrea sa scap de ele in 1 luna, maxim 2. Vine vara si eu nu pot purta maieu :(( dar sa merg la mare:((

Intr-o vara scapasem complet,dar prin expunerea la soare se colora mai mult zona unde era o fosta "pata", un "fost cos"...ce sa fac? ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Nu te ajuta raspunsul meu, dar te poate consola. am aceeasi problema! poate nu chiar atat de multe ca in poza. si tot apaaaar. spala-te cu sapun cu sulf. o vreme am folosit si au mai disparut, dar eu nu suport mirosul!

| alina123 explică (pentru tuGatita):

Nici eu nu am chiar atat de multe ca in poza, doar ca sunt pete mari si sunt destule. Sapunul cu sulf se gaseste la farmacie? cat costa? si cat timp l-ai folosit?

| tuGatita a răspuns (pentru alina123):

Costa pana in 5 lei. depinde cum e..de firma care il produce. si da, se gaseste la farmacie. mai ales in cele naturiste. l-am folosit cam 2 saptamani zi de zi (de fapt seara) si imi usca cosurile, dispareau si nu ramaneau urme. si pe fata l-am folosit cand am avut probleme cu acneea. este bun cand il folosesti regulat, dar mirosul ala de sulf nu stiu cat il poti suporta. bine, daca te dai cu parfum se mai duce. http://sweet-moms.blogspot.ro/2012/02/sapunul-cu-sulf-cel-mai-bun-leac.html mai citeste si aici. te pup

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Intr-adevar trebuie sa-ti hidratezi organismul si sa bei cat mai multe lichide, in prima faza! Bea 3 cani de ceai pe zi ( trei frati patati ).
Nu incerca fel de fel de tratamente crema sau solutii, deoarece acneea este de mai multe feluri si se poate agrava! Din pacate doar un medic dermatolog iti poate da tratamentul corect! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
O alimentaţie mai sănătoasă, încearcă să te hidratezi zilnic cu minim 2 l de lichid pe zi, tinctura de propolis e bună la coşuri.
Te pup!

| eliele12 a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema dar am scapat de ele in 4 ore multumita pernutelor Cerasil. Eu ti le-asi recomanda. Nu stiu sigur daca se gasesc si in Romania, dar poti merge la farmacie sa intrebi.

| Karii989 a răspuns:

Te sfatuiesc sa incerci sa-ti hidratezi spatele cu crema. Eu asa fac cu cosurile si merge, deci ar trebui sa functioneze si pe spatele tau happy. Sper ca te-am ajutat.

| Anastacia0110 a răspuns:

Vara anului trecut aveam si eu cosuri pe spate. Am fost la mare, am scaldat pielea in apa sarata, am expus-o la razele solare si voila, acum nu mai este nici unul.

La fiecare e diferit. Poate ar trebuia sa-ti schimbi modul de alimentatie, poate nu bei destula apa. Insuficienta de apa are consecinte neplacute asupra pielii

| Anghel_Stefan_1995 a răspuns:

Nu e adevarat sa bei 2 litri de apa pe zi. bei cat ati care corpul tau