| Catalin0755 a întrebat:

Va rog ma puteti ajuta si pe mine cu ceva? Am Facut Candida de la Antibiotice si am fost la dermatolog, mi-a dat o crema si atunci mi-a trecut, dar acum iar am vazut ca imi apare din nou ce as putea sa mananc sau ce sa stiu sa facc crying ca nu stiu ce sa mai facc, mi-a spus sa ma spal cu bicarbonat si dupa aia sa imi dau cu crema si asta fac., dar vad ca din nou apare crying si mai iau medicamente si sunt antibiotice foarte tari sad... VA ROG Ajutati-ma :!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Iei bicarbonat, faci soluție de bicarbonat de la farmacie, 2 linguri la 2 litrii de apă.
Te speli cu această soluție de 2 ori pe zi. Aplici o cremă, Clotrimazol de 2 ori pe zi. Tratamentul durează 14-21 de zile. Chiar dacă după 2-3 zile o să vezi cum trece, tu continuui tratamentul 14 zile.
Apoi evită să folosești geluri de duș să te speli pe gland. Și cumpără de la farmacie un săpun cu ph neutru, și cu acela te vei spăla la penis.
De aceea tot reapare datorită chimicalelor din gelurile de duș.
Fă cum ți-am zis și trece.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că eşti mai sensibil, de fiecare dată când iei antibiotice să faci tratament SIMULTAN şi cu Stamicin/Nistatin ( pentru a preveni candidoza ).

Acum, aşa cum a spus şi @Azµre, să foloseşti spălături cu apă + bicarbonat, şi te ungi cu Clotrimazol cremă ( ori Canesten cremă, sau Lomexin 2% cremă ), timp de cel puţin 14 zile.

Toate cele bune.

| Catalin0755 explică (pentru bursuc001):

Simultan IAurt? sau ce ii? Am fost la dermato si mi-a dat PIMAFUCORT crema si o zis ca sa ma spall ( apa cu bicarbonat) si crema

| bursuc001 a răspuns (pentru Catalin0755):

"Simultan IAurt? sau ce ii?"

N-am înţeles ce ai vrut să spui cu asta.
Poate mă "lămureşti"...

Şi crema precizată de tine este bună pentru candidoză, doar că ( după câte ştiu ) este mai subţire ca şi consistenţă, de aceea indicam Clotrimazol cremă ( aceasta este cea mai groasă/vâscoasă şi atunci se păstrează mai bine pe glandul penisului, deci ungerea/efectul durează mai mult timp ).

| Empathizer a răspuns:

Tratamentul pentru candida va da rezultat dupa ce termini tratamentul cu antibiotice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Candida este o ciuperca.Numai medicul iti poate prescrie tratamentul necesar.