| Zazy a întrebat:

Hei...
În ultima vreme sunt foarte necăjită, obosită, stresată, etc etc
Sunt a 8-a.
Primesc teme cu sacul, și vorbesc foarte serios. Nu mai am timp de nimic. Stau doar cu capul în carte si singura pauză pe care o iau e cea de mâncat.
primesc teme la materii nefolositoare în viață. Desen, muzică... la istorie ne dă toata ziua rezumate că n-are "timp" să ne predea, la bio.
Mi se pare cea mai tâmpită chestie să dai rezumate sau teme la materii inutile unor copii de clasa a 8a care ar trebui să se axeze numai și numai pe romana si matematică!
Sunt stresată cu simulările, si examenul.Am 996689968 de chestii de făcut, de pregătit,de luat totul de la capăt, pas cu pas. Îmi place să învăț,să nu aveți impresia că-s o leneșă excelentă, no. Chiar imi place, dar e deja prea mult.
Simt că nu fac față.
La romana am multe teste de făcut, la mate la fel, teme cu sacul..nu am timp deloc.
Am dat o simulare pe școală, doar la mate, am luat 7, 70. Nu am greșit mult...dar aia e.Eu una nu sunt mulțumită de rezultatul meu, vreau 9, 9, 50. Dar credeti ma ca sunt asa obosita si imi vine sa dorm in continuu.
Meditatii fac continuu, ora de ora...
Am nevoie de liniste, pace, nu stiu
ajutati-ma, dati mi sfaturi, cum imi organizez timpul ăsta care trece repede?

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Mai lasa temele astea ca-ti mananca sanatatea,, stiu ca trebuie sa inveti, dar mai relaxeaza-te ca intri in vreo depresie de nu mai scapi de ea.
Asta este singurul sfat, relaxeaza-te, fa ceea ce poti, ma refer la scris,, mai ia o pauza din invatat/

| Zazy explică (pentru Drimmero):

Încerc, dar profesorii noștrii zici că-s nebuni.Nu faci tema, chiar și cel mai mic rezumat, 3 în catalog. Nu pot să le las deoparte, toată lumea are pretenții de la mine și eu îi dezamăgesc...
sunt într-o stare proastă, și toată lumea cere prea mult, școala asta m-a transformat într-un roboțel care știe doar să scrie și să citească.

| T0T a răspuns:

Relaxează-te. Niciodată nu mă stresam așa și nu am avut o problemă să iau peste 9. Fă strictul necesar. Dacă nu te relaxezi îți va fi și mai greu. Ai nevoie de mai multă odihnă.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Relaxarea e cea mai importanta, oxigenarea creierului. Eu unul nu as fi putut sa traiesc asa, stresat pentru scoala.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nici eu.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ma stresam pentru altceva eu

| Zazy explică (pentru T0T):

Părinții, profesorii, mă stresează. Spun că au mari pretenții, mai ales de la mine, și nu vreau să dezamăgesc.nu sunt genul de persoană care dezamageste oamenii si ii face de rușine.Dar nu mai pot! Simt ca daca o tin in ritmul asta innebunesc.

| T0T a răspuns (pentru Zazy):

Nu mai fii așa slabă. Tu muncești pentru tine nu pentru alții. Încearcă să te maturizezi, chiar dacă încă ești un copil.

| Donsavas a răspuns:

Consuma mai multi acizi grasi si magneziu in perioada asta! ai nevoie, crede-ma! spor la examene!

| Superior a răspuns:

Se poate cu 7.70, fata de altii cu 2 e o nota exceptionala. Las-o mai moale cu celelalte materii,ca nu dai bac / examen din ele. Majoritatea, cum ar fi biologia (in cazul meu) ne da lectia sa ne asculte din ea si apoi putem sa nu mai invatam si sa uitam lectia veche pana ne cere a doua nota. Sunt primul din clasa, dar ma axez doar pe Romana/Mate ca alea sunt baza, muzica degeaba o inveti daca nu ai ureche muzicala, e complet inutil. La fel si desenul daca nu ai talent sau nu te pasioneaza.

| Zazy explică (pentru Superior):

Daca nu fac temele la materiile inutile, ma trezesc cu 3 în catalog.
De exemplu, istoria nu e una dintre materiile mele preferate, pot spune că o urăsc la maxim, pentru simplul fapt că profesorul, în loc să predea ca un om normal, el preferă să ne dea rezumate, conspecte. El la oră sta si ne povesteste despre experiența lui de viață care oricum nu interesează pe nimeni.Cel puțin pe mine chiar deloc.Desenul îmi place, dar e o materie inutila.Mai ales pentru mine.La ce-mi trebuie mie desen daca vreau la medicină?
Și mai sunt.
Nota 7, 70 nu e mica pentru unii, pentru mine o consider așa și așa. Ma asteptam sincer la 9 pentru ca stiu ca pot mult mai mult.Dar asta e. Sunt stresată de ceea ce o sa fac eu, daca o sa reușesc. Sper din tot sufletul sa fie bine și doresc ca experienta asta de clasa a 8a sa nu fie asa cum o consideram pâna in ziua de azi.

| Alice257 a răspuns:

Hei Zazy..stiu cum e sa fi in clasa a 8-a, am trecut si eu prin aceeasi stare anul trecut. Nu te stresa totul va fi bine, daca la simulare ai luat 7.70 sigur la examen vei lua nota mare, si eu am luat o nota aprox. ca a ta la simulare, iar la examen am luat destul de mult si am intrat la unul dintre liceele cele mai bune din oras. Intr-adevar si eu am avut foarte mult de invatat, dar am reusit sa fac fata. Stiu cum e sa dezamgesti pe cineva, dar pana la urma viata ta conteaza si in special sanatatea ta! Nu te stresa foarte mult si invata mai mult la materiile importante pentru examen, iar profesorii tai ar trebui sa inteleaga ca sunteti cu un examen care bate la usa si sa nu va mai dea atatea lucruri de facut. Parintii tai au asteptari mari de la tine, dar le poti explica ca mai ai nevoie si tu de putintimp liber, cred ca te vor intelege. happy Iar timpul cum sa ti-l organizezi? hmm..pai cand ajungi de la scoala ar fi mare nevoie sa stai 30-60 minute linistita iar dupa sa te apuci de teme. Incearca totusi sa iti rezervi cate putin timp pentru fiecare materie, spre exemplu de la 4:00-4:30 faci tema la ceva, dupa de la 4:30-5:00 faci la altceva, nu pierde foarte mult timp cu materiile care nu sunt atat de importante. Eu asa mi-am organizat timpul anul trecut si acum inca fac acelasi lucru. Si nu-ti fie teama ca iti vei dezamagi profesorii pentru ca si ei vor intelege, si ei au trecut prin asta. Si pana la urma tu trebuie sa fii mandra de tine si ai mai multa incredere.
Sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| Zazy explică (pentru Alice257):

Mulțumesc frumos pentru sfatul acordat. Voi ține cont de el.
Sper să fie așa cum zici tu. Sper să fie o experiență frumoasă, iar peste câțiva ani să mă amuz de faptul că eram așa stresată în clasa a 8a... laughing
Toți spun că dacă înveți, n-ai de ce să te temi.Dar nu e chiar așa. Și copiii care învață au o teamă pentru că e primul nostru examen... primele noastre emoții de examen, simulări.