| lurixxx a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si sunt foarte obosita. Nu mai rezist. Nu fac altceva decat sa invat si sa scriu toata ziua. La scoala nu ma mai pot concentra deloc. Chiar nu mai pot sa stau 6 ore pe scaun si sa fiu atenta la ore. Ultimile doua ore simt ca nu se mai termina si ma plictisesc. Cateodata mi-e greata si imi vine sa vars. Noaptea nu reusesc tot timpul sa ma odihnesc cum trebuie pentru ca sunt stresata.ingrozitor. Apoi, vin acasa si uneori stau pana la 12 noaptea sa-mi termin de scris si de invatat. Nu mai am timp sa fac nimic cu exceptia temelor si a invatatului. Cateodata imi vine sa vars. In weekend mai ies cu prietenii, dar nici nu apuc sa ma odihnesc bine si incepe urmatoarea saptamana. Ati trecut si voi printr-o situatie asemanatoare? Cum ati procedat?

11 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Hei!
Te inteleg, si eu trec printr-o situatie de genul..Este foarte greu sa iti faci lectiile si sa inveti la tot.Nu prea ai ce sa faci, poate inveti prea mult(exagerat, la tot).Nu este o crima daca nu inveti mereu la bio sau info(nu vreau sa intelegi ca nu mai trebuie sa inveti). Incearca sa imbini distractia cu invatatul si o sa fie super si NU MAI STA PANA LA 12 NOAPTEA!
Pa, pa! :*

| Florenta16 a răspuns:

Daca in clasa a9a esti obosita, stai sa vezi cand vei fii ca mine, in a11a. E greu sa gasesti ceva care te poate tine treaza, energizata si fresh la orice ora. Ca orice elev avem indatoriri fata de parinti si profesori, pentru ca nu vrem sa ii dezamagim. Uite incearca sa inveti cu o musama, sau orice fata de masa galbena, cica stimuleaza creierul si ajuta la retinerea informatiilor mai usor. Apoi ia-ti cate o pauza bine meritata la fiecare 2 ore, maxim 15 minute pe ceas. Nu uita sa mai iesi si pe afara sa te mai destinzi, si nu lua pastile de memorie. La varsta noastra strica si mai rau, si nu vrem sa ne apara complicatii. Poti invata foarte bine daca in surdina asculti muzica speciala lenta de invatare. Sper ca te-am ajutat cu ceva happy. Bafta la scoala!

| lurixxx explică (pentru Florenta16):

Am auzit si eu despre astea. Mi-am cumparat si o carte de la scoala despre superinvatare, dar eu invat mai bine in liniste si peretii camerei sunt galbeni.

| Florenta16 a răspuns (pentru lurixxx):

Atunci nimic nu te poate impiedica sa inveti cum trebuie happy

| ItDoesntMatter01 a răspuns (pentru Florenta16):

Buna ....eu am auzit ca culoarea verde stimuleaza creierul si linisteste ochii

| Florenta16 a răspuns (pentru ItDoesntMatter01):

Pareri si pareri acum. Toate sunt impartite happy.

| ItDoesntMatter01 a răspuns (pentru Florenta16):

Hmm... sunt impartite dar care e corecta?

| ILoveTacos a răspuns:

Sunt intr-a 9-a la profil mate-info intensiv engleza si crede-ma, stiu exact cum te simti.
Am impresia ca nu mai am timp de nimic, doar teme, invatat si iar teme.Mai sunt si profesorii care ma obliga sa merg la tot felul de concursuri si testele si tezele care pun atata presiune pe mine, ca simt ca explodez.
Uneori imi vine chiar sa plang cand ma gandesc ca imi pierd pur si simplul timpul nefacand nimic pentru ca sunt atat de obosita.Pur si simplu scoala ocupa mult prea mult timp, nu am timp sa termin nimic din ce imi propun, si cu fiecare saptamana care trece ma simt din ce in ce mai epuizata si mai plictisita... sad

| ItDoesntMatter01 a răspuns:

Eu sunt in clasa a8a si sunt in aceeasi situatie (mai putin greata ) si nici eu nu stiu ce sa fac. daca acum nu suportam scoala - la facultate ce vom face

| lurixxx explică (pentru ItDoesntMatter01):

Si acum cand ma gandesc cat de usoare erau atunci materile la fizica si matematica fata de ce cele de acum. Si tot erau lucruri pe care la vremea respectiva nu le intelegeam.

| ItDoesntMatter01 a răspuns (pentru lurixxx):

Pai normal...dar acum ca suntem mai mari ..ne preocuma mai multe lucruri si incepem sa ne gandim la mai multe chestiti de genul.ce ne vom face dupa scoala si facultate, daca nu vom avea servici sau chestii de genul ...si astea ne macina si ne face mai stresati, mai obositi