| F1rstBlooD a întrebat:

Va rooog am o problema mare
in spate, imediat sub ceafa mi s-a format o cocoasa, pur si simplu coloana mea e stramba acolo
am dormit si fara perini am stat si cu spatele drept dar nimic
asa ca apelez la voi poate stiti
p.s. ma duc si la doctorul de familie daca e nevoia
funta+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BrD a răspuns:

Nu eram sigur daca se numesc ciocuri si da, la alea ma refeream. Or fi rare, dar cine stie. Oricum, nici un doctor nu ar putea da un verdict online doar din descrierea de mai sus. Ii mai recomand www.sfatulmedicului.ro. E acolo un calculator in care poate scrie simptomele si tot si ii se spune ce e posibil sa aiba.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fugi de urgenta la medicul de familie ca sa vada despre ce este vorba. Daca este nevoie te va trimite la un medic specialist.Sanatate!

| BrD a răspuns:

E o boala asta. E ceva cu depunerea calciului. Uite ca nu stiu exact sa iti explic dar tu ai de facut urmatoarele:
1. Du-te luni dimineata (sau dupa amiaza, cand e el acolo) la medicul de familie care iti va da o trimitere catre o clinica ce se ocupa de astea (nu e urgenta medicala, deci poti astepta pana luni)!
2. Dupa ce iei trimiterea, du-te la clinica!

| valentingb a răspuns (pentru BrD):

Ah, da, te referi la ciocuri. Totusi sunt foarte rare la persoanele tinere.

| F1rstBlooD explică (pentru BrD):

Weee stati asa ca nu e mare, nu ma doare da faza e ca coloana mea este dreapta si cand vine de la omoplaturi in sus se curbeaza un pic nu stiu cum sa va spun nu e sa zici ca e mare
cand ma incordez si trag de cap in spate mi se ndreapta ce si ce da cand stau normal este curba

| BrD a răspuns (pentru F1rstBlooD):

Incearca si site-ul pe care ti l-am recomandat. Si daca nu gasesti acolo ceva concret, du-te la medicul de familie cat mai curand. Sa nu fie ceva care netratat la timp poate da complicatii.

| F1rstBlooD explică (pentru BrD):

Man nu stiu cum sa umblu pe acel site
asa ca daca poti sa ma ajuti pe TPU te rog

| BrD a răspuns (pentru F1rstBlooD):

Eu incerc, dar nu cred ca pot fi mai precis. Incearca aici http://www.sfatulmedicului.ro/autoevaluarea-sanatatii

| F1rstBlooD explică (pentru BrD):

E posibil sa am scolioza da numai ca, coloana mea este curbata spre exterior

| BrD a răspuns (pentru F1rstBlooD):

Deci medicul te poate ajuta

| BrD a răspuns (pentru valentingb):

Nu eram sigur daca se numesc ciocuri si da, la alea ma refeream. Or fi rare, dar cine stie. Oricum, nici un doctor nu ar putea da un verdict online doar din descrierea de mai sus. Ii mai recomand www.sfatulmedicului.ro. E acolo un calculator in care poate scrie simptomele si tot si ii se spune ce e posibil sa aiba.

| valentingb a răspuns:

Oh, vei merge la mai multi doctori, nu doar la cel de famile. Ai scolioza sau spondiloza. Coloana se stramba si daca nu vrei sa ai parte de-o operatie, trebuie sa faci fizioterapie, masaj terapeutic, impachetari cu parafina, bai galvanice, of, o gramada. Te doare foarte tare si nu poti sa intorci capul, nu? Exista spitale care doar asta fac, terpie, sau poti merge la bai. Multa sanatate!

| valentingb a răspuns:

De unde esti? Iti pot recomanda medici,spitale, in zona Moldovei. Intre vertebrele tale este un nerv, care apasat duce la incordarea muschilor. Totusi si coloana are probleme din ce spui. Trebuie sa mergi la medic, daca a trecut un timp de cand ai problema asta, neaparat.

Răspuns utilizator avertizat
| valentingb a răspuns (pentru vandrei):

Eu am spus la un mod general, de asta i-am recomandat sa mearga la medic, pot fi 500 de cauze si efecte, trebuie o investigatie concreta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Să nu ai spondiloză,sau să te fi ales cu o cifoză.
Mergi cel puţin până la medicul de familie, nu sta aşa, că-i mai bine să ştii ce ai, poate nu-i nimic grav, dar nu se ştie acum.
Te pup!

| Birlik65 a răspuns:

..stiu ca e prea tarziu raspunsul me..dar..problema ta se numeste "bizonul pe gat".o fac cei care stau mult pe calculator... nu e chiar asa grava totul consta in a sta in pozitia de drept chiar si la calculator. iti las link aici. sa mai citesti. http://www.interferente.ro/......e-gat.html

Răspuns utilizator avertizat
| F1rstBlooD explică:

Raspunsuri mai concrete va roog