| KrIpToR958 a întrebat:

Va salut! Am si eu o problema ce ma macina de vreo luna si ceva. Am o problema la nivelul scaunului zic eu, elimin foarte putin la toaleta. In schimb, am senzatia de a elimina (durerea) si sa ma duc la toaleta si sa elimin, dar cand ajung fac doar putin si dupa nu mai pot elimina. Constipatie nu cred ca e ca nu ar mai trebui sa ma doara burta dar acum nu stiu ce sa zic. Tin sa mentionez ca fac scaun o data pe zi, asta zilnic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai invatat organismul sa evacueze scaun zilnic, asta nu e ceva rau. Din contra, astfel eviti costipatia. Nu poti elimina mai mult decat consumi, de aceea si excrementele sunt in cantitate redusa. Durerea sau disconfortul la nivelul anusului poate aparea daca nu te hidratezi bine. Resturile se compacteaza in intestinul gros si elimini totul ca pe un dop. Ori asta poate crea un disconfort la nivelul anusului si de aici pot aparea si hemoroizii. Si inca ceva! Atunci cand stai la toaleta, lasa organismul sa lucreze singur, nu te forta sa elimini scaunul, pentru ca atunci apar durerile pe care le simti.

| KrIpToR958 explică (pentru dannyel86):

Multumesc de raspuns. La asta ma gandeam si eu, corpul meu elimina cat consum. Dar ceea ce ma inspaimanta e ca mananc sa zic mult si elimin putin. Si plus de asta dupa scaun ma simt de parca n-am eliminat nimic, dar scap de durerea de burta (senzatia de a avea scaun)

1 răspuns: