| morarpaul97 a întrebat:

Va scriu cu disperare si orice sfat sau indrumare ar fi de mare ajutor, acum o luna de zile am aspirat un corp strain, e cat jumatate de unghie mica, de a doua zi dupa ce am aspirat acel corp,au inceput starile de sufocare si lipsa de aer, am fost la doctorul pneumolog,la cardiologiei,la ORL si chiar si la aleorgolog,toate analizele si consultațiile au iesit bune,am facut si CT,si totul a iesit bine,pe urma am fost si am facut si bronhoscopie si nici macar la bronhoscopie nu mi au gasit nimic, un medic de acolo a zis ca e posibil ca acel plastic sa se fi dus atat de adanc in plaman unde nu mai incape bronhoscopul,dar in general mi-a zis ca nu e nimic pe plaman,am dureri in partea dreapta a pieptului si cand ma apas se accentueaza,tusesc intruna si fara secretii,ma sufoc si nu pot sa fac nimic,chiar nu mai stiu unde sa o iau si ce sa mai fac, va rog frumos daca m ati putea ajuta cu orice indrumare ar fi de mare ajutor, multumesc frumos ????????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este imaginatia ta si iti induci singur aceasta tuse, imaginandu-ti ca te sufoci, dar evidnet ca nu-i absolut nimic, odata ce esti viu si nevatamant si toate scanarile de la plamani arata ca nu ai nimic.
Cand vei accepta ca nu ai inghitit nimic in plamani ci ins tomac si ala este demult la wc...te vei linisti si nu vei mai avea nimic.

| morarpaul97 explică (pentru Violleta2022):

Precisez ca la urgente cand am fost a zis ca degeaba am facut CT ca plasticul nu se vede,este vorba de un plastic cat jumatate de unghie de la degetul mic, minuscul, am dureri in partea dreapta de piept iar senzatia de respiratie e ciudata, nu stiu cum sa o descriu, e ca si cum respir dupa ce am mestecat o guma, o senzație de mentol doar ca aerul este foarte cald si ca si cum as respira dintr o oala cu abur

| DovleacTurbat a răspuns:

Cum l ai aspirat?
Ce corp străin?
Ești sigur că ai aspirat?
Probabil, ai o "fixație", ai făcut o obsesie din asta, iar stările, ți le induci singur.
Poți discuta și cu un psihiatru sa vezi ce zice.

| dullcat a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Si eu ma intreb la fel. Tind sa cred ca e aceeasi persoana care tot posteaza ca se sufoca cu mancare etc.

| morarpaul97 explică (pentru DovleacTurbat):

L am tinut in gura in timp ce imi legam firul la batul de pescuit, acel plastic se numeste stoper, si eu il tineam in gura in timp ce imi legam firul la undita, de aspirat 100% l am aspirat, nu l am inghitit, imediat cand am simtit ca l am aspirat am simtit un disconfort in piept, a doua zi au inceput si starile de lipsa de aer

| DovleacTurbat a răspuns (pentru morarpaul97):

Știu ce zici, e din ăla mic de se pune pe fir.
Prin gura înghiți nu aspiri, e imposibil să ajungă în plămâni, și e suficient de mare sa se fi văzut la analizele pe care le ai făcut.
Sunt curios daca in momentele in care ești concentrat, lucrezi, ai aceleași simptome de sufocare?

| morarpaul97 explică (pentru DovleacTurbat):

Il tineam in gura si am tras aer si am simtit cand s-a dus, brusc a aparut un disconfort in piept, daca il inghitieam nu imi faceam nici o grija, la bronhoscopie cand m-am dus cu unul identic sa stie despre ce e vorba mi-a zis ca trebuie sa traiesc cu el de acum ca probabil s-a dus unde nu poate intra cu bronhoscopul

Răspuns utilizator avertizat
| OSLOMELBOURNE a răspuns:

E doar în capul tau

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Duceti-va la un spital de pneumoftiziologie sa va vada unul sau doi medici ftiziologi. Daca nu ma insel in Bucuresti este spitalul Marius Nasta (s-ar putea sa ma insel eu sunt inginer fizician). Parintii mei au fost amandoi medici ftiziologi si bucatica aceea de plastic se poate vedea pe radiografie daca radiografia este facuta bine si medicul este FOARTE bun. Un medic ftiziolog foarte bun e posibil sa va faca bine.