| diana_2273 a întrebat:

Vaccinele de la sfârșitul clasei a viii-a, acelea obligatorii... exista anumite porțite de scăpare? Chiar nu vreau sa le fac...si am înțeles ca fără ele nu poți merge la liceu.dar învățământul nu e obligatoriu pana in clasa a x-a? si asta mi se pare santaj. daca știți vreun articol din lege care ma poate ajuta. Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Moryami a răspuns:

Nimeni, dar absolut nimeni nu te obliga sa faci acele vaccinuri ''obigatorii''. Vaccinurile in ziua de azi sunt foarte periculoase si in loc sa te apere de boala respectiva, in timp o sa o faci daca te vaccinezi. Daca aia insista sa faci vaccin, refuzi din nou si le ceri sa vorbeasca cu parintii tai.
Traim intr-o tara libera. Nu ne poate obliga nimeni sa facem ceva ce nu vrem.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te lasa la liceu? santaj? articol de lege? esti penibila.

din cauza unei simple intepaturi la 14 ani vrei sa iti pui in pericol sanatatea pentru o viata intreaga? Sunt niste vaccinuri obligatorii si fac parte dintr o schema de vaccinari adoptate prin lege.

Mai ai o sansa daca parintii fac ceva cereri impotriva vaccinului, dar ma indoiesc ca ei vor face asa ceva

| Fatamuntilor a răspuns:

Vaccinurile sunt OBIGATORII, nu se fac exceptii de la regula!
Nu-ti inteleg frica sau retinerea, pana la urma iti salveza sanatatea! Si viata!

| William a răspuns:

Ba a este obligatoriu sa faci 10 clase iar daca nu vrei sa faci vaccinul nu il faci si gata.

| GYGYLATINO a răspuns:

Diana vacinu e obligatoriu in clasa 8 a si sincer eu cand am fost a 8a ne-am dus cu domnu profesor dar nea pacalit ca stia ca nu vom merge dar depinde si de ce fel de doctor eu cate vacinuri am facut in generala sunt trecut in fisa de la cabinet cu doua 1 clasa 2, 4, 8 dar de scapat sincer nu poti scapa daca vrei sa te bagi la liceu

| lalalaura a răspuns:

Eu in clasa a 8-a nu am facut. acum sunt a 9-a si sunt obligata sa le fac. poti sa scapi de ele, doar daca ti le-ai facut tu la medicul de familie