| ingerasmotat a întrebat:

FUNDA! Este obligatoriu vaccinul de la 14 ani (clasa a 8a)?
Pun aceasta intrebare deoarece nu vreau sa-l fac si vreau sa stiu daca este vreo lege sau ceva unde spune ca nu este obligatoriu sau o portita de scapare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este obligatoriu nimic!

Pentru toata lumea, sa va fie clar, exista o Constitutie in vigoare, aceasta are printre drepturi fundamentale si dreptul oricui cetatean roman de a refuza un tratament impotriva vointei lui.
Ori care dintre voi, poate refuza orice vaccin invocand urmatorul articol:

"Art. 13. Pacientul are dreptul să refuze sau să oprească o intervenţie medicală asumându-şi, în scris, răspunderea pentru decizia sa; consecinţele refuzului sau ale opririi actelor medicale trebuie explicate pacientului."

Doar in cazuri de epidemii, exista si doar in anumite cazuri se pot face astfel de vaccinari impotriva vointei.
Asa dar, invocati caci aveti drept articolul de mai sus, este legal sa refuzati orice tratament, injectie, consultatii daca nu doriti.
Prin refuzul tratamentului este interzisa santajarea copiiilor ca nu ar intra la anumite examene, ca nu ar putea absolvi un liceu etc, dreptul la scoala este garantat.
In anumite situatii, parintele trebuie sa-si dea acordul daca copilul este minor ca, refuza tratamentul, punct!

De asemenea:
Legea nr. 95/2006 privind reforma sănătăţii nu prevede obligația de a fi vaccinat. Articolele 374 şi 376 solicită medicului să acționeze respectând voința pacientului, iar art. 649 prevede acordul scris al pacientului pentru diagnosticul şi tratamentul cu potenţial risc (nu se face însă definirea termenului). De asemenea, art. 651 prevede că actul medical se poate face în lipsa consimțământului informat numai în situaţii de urgenţă în care lipsa acțiunii imediate ar pune în pericol viața pacientului.

iata mai multe aici:
http://www.dimofte.com/......za-legala/

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este obligatoriu si nu exista nici o portita de scapare. Nici macar declaratia parintilor tai la notariat nu se poate opune acestui vaccin. Singura solutie este sa te muti definitiv in alta tara (ca sa nu expui romanii la imbolnaviri din cauza inconstientei tale).

| Zippy a răspuns:

Deci nu va inteleg de ce nu vreti sa faceti vaccinuri.E din cauza intepaturii? Sau de ce? Nu au cum sa iti dauneze pentru ca sunt facute de niste specialisti care cerceteaza efectele lui cu cativa ani inaintea aparitiei lor pe piata, deci un elev care mai aude o barfa o prostie nu stie deloc cate stie un doctor. Faceti vaccinuri!

| ICanSeeAll a răspuns:

Da si daca nu il faci in a8a, il vei afce in a9a. La mine asa a fost.

http://vampire-diaries-fan.blogspot.com/

| devil1995 a răspuns:

Da e obligatoriu

| angelsaredickswithwings a răspuns:

Cica sunt facute de profesionisti...da asta sa o crezi tu cand eram mica am venit cu bilet scris de la doctor ca i-am medicamente sau nu mai imi amintesc ce si proasta aia tot mi-a facut si direct la spital am ajuns ...am stat o saptamana jumatate (una dintre cele mai rele saptamani) si apoi nici macar nu au pedepsit-o pe aia pentru ca mai avea 5 ani pana la pensie (deci probabil doar daca as fi murit s-au fi luat masuri)

| AlexutuDeiu a răspuns:

Trebuie facut.
Sunt unele mici scapari dar nu te speria ca nu e greu sa faci un vacin

| ingerasmotat explică:

Am nevoie de o solutie

| ingerasmotat explică:

Daca vreti sa mai dati sfaturi precum fa-l mai bine nu mai scrieti deloc pentru ca eu vreau o solutie nu o consolare

| 12mariastar a răspuns:

Da trebuie sa faci vacin pentru ca te duci la liceu si nu sti ce boli poti lua de acolo funda te rog

| nET a răspuns:

Obligatoriu