| adryvalenyy a întrebat:

Vara asta vreau sa slabesc pentru ca ma duc la mare si imi sta ca naiba in costum de baie (in august ma duc). puteti sa-mi dati niste sfaturi? :*:* plzz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexa_8596 a răspuns:

Strategia ta

Sportul te ajuta sa slabesti mai repede.

* Fa mai mult sport, pentru ca aportul caloric mai scazut sa nu-ti incetineasca metabolismul.
* Micsoreaza-ti portiile de mancare. Daca, de pilda, pranzul obisnuit includea 200 g de carne sau de peste slab, acum va trebui sa te multumesti cu 100 g.
* Antreneaza-te la sala sau iesi cu bicicleta in parc – intr-o ora, topesti 500 de calorii, si chiar mai multe, urcand o panta. Daca nu-ti place sa transpiri, o plimbare de doua ore la sosea, in week-end, inseamna peste 1. 000 de calorii pierdute.
* Elimina grasimea din alimentatie! Evita ciocolata si cartofii prajiti, dar nu fructele si legumele. La desert, incearca o salata de fructe sau ceva exotic, cum ar fi un amestec de andive, portocale si iaurt degresat. Renunta la unt in favoarea margarinei si schimba gustarile grase dintre mese cu alimente sarace in grasimi.
* Pregateste-te pentru clipele in care vei ceda si vei da iama in frigider. Orezul, pastele fainoase, piureul de cartofi si supa de legume, preparate din timp, portionate, pastrate in congelator si incalzite rapid sunt gustari usoare, care te ajuta sa-ti amagesti foamea. Bea numai lapte degresat si evita alcoolul.
Funda?

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mancare sanatoasa (redusa cantitativ) si miscare! thumbs up Bafta!winking

| TabooR a răspuns:

Bea multa apa. De la 5-6 pahare pe zi. Chiar daca nu iti este sete, consuma cat mai multe lichide. Fara, insa, ceaiuri indulcite, sucuri carbogazoase sau bauturi alcoolice. Multa, multa apa, lamaie si un pic de menta te vor racori si revigora. Un mic truc ar fi ca in fiecare dimineata sa bei un pahar de apa. A doua zi sa bei un pahar si jumatate. A treia zi doua. Si de aici inainte cate doua pahare de apa dimineata inainte de micul dejun.

Sport - o jumatate de ora de alergat o sa faca minuni pentru tine, pentru tonusul tau muscular, pentru nivelul energiei din acea zi. Daca inca simti o pofta nestavilita de foame, spala-te pe dinti. Gustul aromat al pastei iti va diminua senzatia de nemancare. Succes te pupa jean

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru slabire rapida (nesanatoasa) recomand pastilele, daca vrei sa slabesti pe cale naturala cum zice si lumea faci sport, acum depinde de unde vrei sa dai jos, daca vrei sa dai burta jos faci mai mult cardio si exercitii pentru abdomen, incearca sa iti schimbi alimentatia, multe lichide(recomand apa plata 2-3 L pe zi) fructele si legumele sa nu lipseasca din alimentatia zilnica, mancarurile grase sa fie cat mai rare daca ar putea sa nu existe ar fi bine, dar din prima nu se poate renunta, o iei treptat. Mult SUCCES

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru slabire rapida (nesanatoasa) recomand pastilele, daca vrei sa slabesti pe cale naturala cum zice si lumea faci sport, acum depinde de unde vrei sa dai jos, daca vrei sa dai burta jos faci mai mult cardio si exercitii pentru abodmen, incearca sa iti schimbi alimentatia, multe lichide(recomand apa plata 2-3 L pe zi) fructele si legumele sa nu lipseasca din alimentatia zilnica, mancarurile grase sa fie cat mai rare daca ar putea sa nu existe ar fi bine, dar din prima nu se poate renunta, o iei treptat. Mult SUCCES

Răspuns utilizator avertizat
| stefanxxl a răspuns:

Nu mai manca paine, nu mai bea apa minerala, sucuri, sa sala multa asta este reteta!