| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa va apuce durerea de cap daca cumva nu ati baut suficient de multa apa intr-o zi sau in interval de 2-3 zile? Ca mie mi se intampla ca daca nu beau suficient de multa apa sa ma doara capul, care ar fi legatura dintre cele doua? este posibil sa fie vreo afectiune ceva si sa trebuiasca sa intreb vreun medic? Am observat ca daca beau cel putin 2L nu pare sa am probleme doar daca beau ceva mai putin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Totul este forte logic. Cand bei lichide putine, te deshidratezi si iti scade tensiunea, apar apoi durerile de cap fiindca circulatia sangelui la nivel cerebral nu mai e optima.O cantitate zilnica de lichid de doua litri are efect natural de imbunatatirea conditiei fizice si de infrumusetare prin faptul ca ajuta digestia si impiedica acidularea stomacului (arsuri la stomac),curata rinichii si stabileste la nivel optim procesele de curatare ale corpului,ajuta toate procesele de metabolism,intareste inima si circulatia,imbunatateste capacitatea de aparare a organismului,
activeaza sistemul nervos si scade predispozitia la stres, creste capacitatea de concentrare si potentialul, asigura prospetime si elasticitate pielii.

| Maariiaa a răspuns:

Totul din ce spui tu are sens,dar dacă nu mai citești despre medicină și nu prea mergi pe la doctor,nu-i nimic. Când te deshidratezi și nu bei lichide multe,circulația de la creier este mai scăzută, mai optimă și apar durerile de cap.
Când bei cantitatea de apă dorită și recomandată de mulți medici durerile de cap nu mai apar.
Acum înțelegi? Totul este de deshidratate. Un fel de,, creier uscat,, pe înțelesul tău. Este bine să îți faci toate analizale la 6 luni, sau măcar la un an de zile. Sănătatea este foarte importantă!

| monstrulet a răspuns:

Deshidratare. Ti se "usuca" creierul. E normal, tocmai de aia e si recomandat sa bei minim 1, 5 litri de apa pe zi.

| fustiteTUTU a răspuns:

Ai dreptate. Minim 2 l de apa pe zi.