| yungandreigawd a întrebat:

Vin si eu cu o chestie mai naspa asa de dimineata dupa anul nou. Deci, am vrut sa merg pana la baie acum 15 min si in drum spre baie mi s-a facut rau dintr-o data, am cazut jos, am vazut numai negru pentru cateva sec si dupa am vomat toata salata beouf pe care am mancat-o in ultimele zile. Acum stau intins in pat si imi e mai ok. Ce sfaturi ati avea in cazul asta? Nu am mai patit nicioadata asa ceva pana acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"acum 15 min si in drum spre baie mi s-a facut rau dintr-o data, am cazut jos...ce sfaturi ati avea in cazul asta?"

adică după cinșpe minute de la leșin ai sărit direct pe site să scrii bunăciune de pățanie? Hai că-i bună

Sfaturi zici? - nu ne mai minți in halul ăsta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfaturi. Regim alimentar de cruțare. Ceai cu pâine.

| SuperFata a răspuns:

Cazatura asta nu trebuie sa o treci cu vederea.
Faptul ca ai mâncat mult de sărbători, nu însemna că e ok sa cazi din picioare.
Indiferent ce vârstă ai, mergi la MEDIC urgent!
Leșinul asta poate fi și din cauza ca poate te- ai ridicat prea brusc. Orice ar fi, nu neglija ca poate fi ceva mai serios.
Du - te sa faci investigații serioase și, pana atunci, nu te ridica brusc și sa îți masori pulsul și saturația mereu. Sa ai în casa un pulsometru. P. S. Eu nu cred ca leșinul are legătură cu cât și ce ai mâncat. Nu aștepta pe aici sfaturi ci du- te la medic. Sănătate!

| 99290 a răspuns:

Ai mâncat mult, dar asta nu înseamnă că neapărat trebuie să și cazi din picioare. Eu nu prea cred că are vreo legătură; a fost determinat de ceva, leșinul, apoi ți s-a făcut și de la mâncare. Tu crezi că de la salata beouf ai căzut dintr-o dată? Poate o fi, cine știe, dar decât să iți pară rău peste ani că ai trecut cu vederea întâmplarea asta, mult mai bine să te duci să faci niște analize. Sănătate

| Mariaflorea1874566 a răspuns:

Daca ai băut cu o seară înainte de Revelion, Și ai și mâncat e ceva normal să vomiți gen dacă ai băut și ai mâncat deodată.

| sierra1 a răspuns (pentru Mariaflorea1874566):

~ Mariaflorea1874566: ...normal să vomiți gen dacă ai băut și ai mâncat deodată~

Genial, pot să-ți dau un like?

| Mariaflorea1874566 a răspuns (pentru sierra1):

? Fă ce vrei oricum,, nu mă interesează"

| sierra1 a răspuns (pentru Mariaflorea1874566):

Cum să nu te intereseze, doar e intervenția TA!

| Mariaflorea1874566 a răspuns (pentru sierra1):

Exact,sunt aici să ajut cum știu!

| sierra1 a răspuns (pentru Mariaflorea1874566):

și atunci ce-i cu "Fă ce vrei oricum,, nu mă interesează"

| Mariaflorea1874566 a răspuns (pentru sierra1):

Păi nu mă interesează ce faci tu
Eu am zis ce am știut și atât.

| sierra1 a răspuns (pentru Mariaflorea1874566):

Dacă nici acum nu ți-ai dat seama, iți spun eu: ai scris aiureli

| Mariaflorea1874566 a răspuns (pentru sierra1):

Știu

| sierra1 a răspuns (pentru Mariaflorea1874566):

Ok, fii tu sănătoasă

| tudorr06 a răspuns:

Regim alimentar eventual sa mananci ceva usor si sa nu depui foarte mult efort cu exceptia exercitiilor de revenire

| CAT0222 a răspuns:

Organism oboist (ficat). Imbatranesti, 2 zile sport salata ceai si esti inapoi pe picioare.