| anonim_4396 a întrebat:

cum trec peste o dezamagire sentimentala, ma streseaza tare si cred ca incep sa am atacuri de panica. Inca nu stiu sigur, sau poate e o lipsa de calciu, ca simt furnicaturi, amorteli, nod in gat, frisoane, ameteli, senzatie de oboseala si somn, mi se intuneca in fata ochilor. Am patit si aseara si azi dimineata era sa patesc dar am facut niste tehnici de respiratie si mi-a trecut. Aseara am baut lapte si o lingurita de miere de albine si mi a trecut in cele din urma. Ce poate sa fie? Deja am patit de 4 ori, oare e dieta de vina? Ieri am mancat: dimineata fulgi de ovaz cu lapte, la amiaza, peste cu salata, ca gustari: portocale, alune, si seara 2 albusuri de ou cu salata. Asta am mancat ieri. Si am luat si un calciu cu magneziu de dimineata, si spre seara tot m-am simtit rau. Sa fie din cauza stress-ului? In ultimele 4 luni ma simt foarte suparata.
Dezamagirea aia sentimentala e mare parte din vina mea pentru ca atunci cand el voia sa fim impreuna eu l am refuzat, desi imi placea de el, dupa aia m-am indragostit si el isi bate joc sau ma ignora. Am incercat de multe ori dupa aia sa avem o relatie si m-a refuzat, zicea ca daca vreau doar sex vine, dar relatie nu mai vrea. Il stiu de doi ani, si pana la urma mi-am facut curaj si l-am chemat anul asta sa facem sex, eram mai puternica atunci. Nu m-a afectat faptul ca, el dupa s-a comportat urat si a zis tuturor prietenilor lui ca s-a culcat cu mine, sau cand il chemam zicea ca nu vine, sau ca vine cu frate-su sa o facem in 3. Evident, ca am refuzat, si m-am enervat. Adica am ramas uimita, dar nu ma mai surprinde nimic deja, eram rece fata de toate astea, nu puneam la suflet rautatile astea. Am trecut si peste toate astea si il chemam iar zicea ca nu vine ca mi s-au urcat mie hormonii la cap. Dupa ce ca inainte imi zicea ca daca e sa facem sex nu afla nimeni, dar asta era inainte sa il refuz eu si sa ma combin cu altcineva. Cand am vazut asa, am iesit cu alt baiat si el a inceput sa fie gelos, si ma tot intreba daca m-am culcat cu el, si cand ii ziceam ca nu, nu ma credea. Apoi el a plecat in strainatate si cand s-a intors dupa vreo 3 luni, mi-a spus sa ne intalnim si eu am acceptat, si am facut sex si dupa aia iar ma intreba daca am avut ceva cu baiatul ala si a vrut sa mi citeasca mesajele, era gelos, dar dupa aia iar m-a ignorat, iar a plcat in strainatate pentru 3 luni, si nici eu nu i-am mai dat nici un semn. Dar de atunci am inceput sa ma simt rau si sa am insomnii si cosmaruri, dupa care m-am apucat de o dieta, dar era sanatoasa nu ma infometam (fulgi de ovaz cu lapte, fructe, nuci, piept pe pui cu legume, ton cu legume) si alergam de 4 ori pe sapt cate jumatate de ora, dar nu mi-a placut cum am slabit si m-am apucat sa mananc fast food si sa lenevesc timp de doua luni si am pus 5 kg, dar vad ca ma simt rau, sa fie alimentatia proasta de vina sau stress-ul din cauza lui? Si nici nu imi place cum mi s-a schimbat corpul...El m-a sunat o data si cand era plecat acolo, prin septembrie zicea ca se tot gandeste la mine si ca i e dor de mine, apoi m-a sunat iar cand a venit, la inceputul lui noiembrie, si l-am refuzat, ca nu eram sigura daca e bine asa fara relatie si plus eram complexata ca m-am ingrasat, si m-a sunat iar acum cateva zile ca voia sa ne intalnim si tot insista, ma intreba ca ce m-a apucat dintr-odata ca nu mai vreau si i-am zis ca nu cred ca e bine asa, si el zicea ca nu i adevarat, ca e foarte bine, dar daca nu vreau, macar vine sa ma vada, si nu facem sex daca nu vreau. Dar eu stau la 50 km distanta, venea el numai sa ma vada? si tot il refuzam si s-a suparat si mi-a inchis, dupa aia a doua zi i-am dat mesaj ca daca mai vrea si poate, ne intalnim de Craciun. Dar nu mi-a mai raspuns... Eu voiam de Craciun ca pana atunci sa mai fac sport si sa mai slabesc un pic dar nu i-am zis lui asta ca nah, poate mai rade. Mor de dorul lui, nu mai rezist, dar nu stiu sigur daca e bine asa, si in plus ma simt complexata cu corpul meu. Inainte eram mai puternica, si puteam sa ma detasez de el, acum din senin nu mai pot.

15 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Clasicul barbat jalnic.Nu merita nici 0, 1% din atentia ta si cred ca asta va fi o lectie pe viitorul vietii tale.In loc sa te panichezi si sa cazi in depresie, ar trebui sa te ambitionezi ca sa treci peste acest moment.

| AnnaBebitza a răspuns (pentru MskDesign):

Sunt si eu de vina pentru comportamentul lui, ca eram rautacioasa, cred ca merit.

| StalkerSoul a răspuns:

Parerea mea e ca esti imatura si stai in bot dupa un "terchea-berchea" daca intelegi, ca el.

| AnnaBebitza a răspuns (pentru StalkerSoul):

Ai dreptate, si tu ce zici sa ii spun? daca mai suna

| StalkerSoul a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Eu zic sa numai vorbesti cu el, lasa`l acolo in treaba lui si vezi-ti de viata ta.
Mai maturizeazate si tu..ai 24 de ani acum pe bune? Pana la varsta asta ce ai facut? laughing Nici nu vreau sa ma gandesc. unde ti-a fost mintea, dar ma rog asa sunt romanii..ma rog majoritatea.

Cauta un baiat cuminte mai bine sau asteapta sa te gaseasca el... sau intoarcete inapoi la animalu asta si vezi poate te convinge sa o faci in 3 sau de ce nu 4, sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, numai bine.

| AnnaBebitza a răspuns (pentru StalkerSoul):

Cica sa ma maturizez.da 24 am, tu crezi ca eu sunt asa proasta incat sa permit oricui sa se poarte asa cu mine? crezi ca am stat inchisa intr-o grota si nu stiu sa disting intre bine si rau? stai linistit ca daca ai veni tu sau oricare altul n-ar apuca nici sa imi spuna o vorba urata, dar sa imi faca toate fazele astea, le-as da cu flit la cea mai mica greseala(si nu are legatura fizicul, ca esti frumos, si am iesit si cu baieti mai frumosi ca el), nu as fi indragostita de niciunul si nu as avea rabdare oricum, ca sa stii si tu, am mai vazut si eu baieti in afara de el si am iesit si cu altii..pe el il iubesc si ma simt vinovata pentru unele chestii, asta e slabiciunea mea si lasa si tu fazele cu sexul in 3 si 4 ca nu are asta nicio legatura cu nimic, a spus-o la misto sa isi bata joc, crezi ca faceam sex in 3, cu el si inca unul, cand el era gelos cand am iesit doar cu alt baiat la o plimbare..asta conteaza cel mai putin, problema e atitudinea lui in general, asa ca nu imi spune sa ma maturizez si nu ma compara cu majoritatea romanilor, nici nu ma cunosti, viata mea nu se rezuma acum la ce am scris aici!

| StalkerSoul a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Pai ma fato la voi numai sexu conta atat sau conteaza ma rog.
Tu il cautai mereu pentru sex ca el nu vroia altceva de la tine decat asta. si tu te ofereai asa... frumos din partea talaughing sa nu ma exprim altfel.

Si din ce am recitit aici la ultimul reply al tau. m-ai facut sa radlaughing adica pe bune?

" crezi ca am stat inchisa intr-o grota si nu stiu sa disting intre bine si rau? stai linistit ca daca ai veni tu sau oricare altul n-ar apuca nici sa imi spuna o vorba urata, dar sa imi faca toate fazele astea, le-as da cu flit la cea mai mica greseala(si nu are legatura fizicul, ca esti frumos, si am iesit si cu baieti mai frumosi ca el), nu as fi indragostita de niciunul si nu as avea rabdare oricum, ca sa stii si tu, am mai vazut si eu baieti in afara de el si am iesit si cu altii..pe el il iubesc"

laughing Ce iubesti draga la el? Sexul? ca altceva din cate spui nu ti-a oferit laughing Sexul este o atractie nu o iubire domnisoara ca sa facem comparatie poate intelegi si tu...iluzia din capul tau.

Eu nu stiu la ce naiba ai mai stat dupa el. ai mai zis ca "problema e atitudinea lui" pai lasa-l fata in pace cauta pe altcineva de iubit nu il iubesti si nici el pe tine asa ca n-ai de ce sa-ti bati capu`l. El e prietenul tau de sex poate in viitor o sa fie amantul tau cine stie?
Ma rog sa nu deviem asa e nu te cunosc in realitate, nici nu mi-as dorilaughing dar eu mi-am dat cu parere la "fantezia" ta. cu dansu`.

Sper sa intelegi ceva de aici. daca vrei sa asculti ca probabil si de asta te-ai plans aici pe TPU, pentru sfaturi, consoloare si alte cele.

Numai vorbi cu el, lasa`l in pace, daca te suna nu ii raspunzi El e indiferent acum cu tine. ca sa mergi in 4 labute la el si sa iti stea din nou in "spate" laughing. Numai bine.

| Futhakari a răspuns:

Ami poti spune cati ani ai ca sunt curios de ceva si apoi ati zic si de ce, fata tu chiar nu vezi ca te manipuleaza in ultimul hal chiar asa sa te lasi wow sex in 3, indraznet rau ala dal naibi poti sa zici si tu un nu amarat acolo nu mai fa ce zice el si cand vrea el.Si nici sa nu-l mai cauti nu e o persoana de incredere la exterior pare cuminte, dar la el in cap numa el stie cei.

| anonim_4396 explică (pentru Futhakari):

Ee..sex in 3 a zis sa ma enerveze si poate ca am facut impresie proasta, chiar daca era numai de fatada, daca chiar eram panarama ma distram acum, imi traiam viata, nu sufeream.si nu, nu am facut sex in 3, . 24 am

| AnnaBebitza a răspuns (pentru Futhakari):

Tu ce ai inteles? Ca am facut sex in trei? aia cu sexul in 3 a zis-o sa isi bata joc sa ma enerveze, doar stia ca o sa refuz..Si ca sa intelegi si tu, nu i-am spus doar un "nu" amarat cum ai spus tu, l-am jignit si i-am inchis telefonul. Cand am zis ca am trecut peste toate mofturile lui, inclusiv sexul in 3, ma refeream ca pe moment m-am enervat, normal, dar dupa aia l-am iertat Nu pot sa cred ca din tot ce am scris, numai sexul in 3 ti-a sarit in ochi si l-ai si inteles gresit. Unde va sta capul? la alte probleme nu puteti sa va ganditi, numai la sex? Crede-ma ca din tot ce am scris asta ma doare cel mai putin

| Futhakari a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata lasa sex balta ca eu nu am zis ca ai facut sex in 3 eu doar am scris ce am vazut in textu ala a tau la naiba. Si chiar daca ai 24 de ani nu gandesti eu credeam ca oameni la 24 devin mai straluciti casa zic asa dar uite ca sunt si specimene care nu stiu sa scape de astfel de persoane te gandesti acuma ca vei ramane singura ca el e barbatu care l-ai ales si in el ai multa incredere ***. Vai de aia nu mai poate el atata timp cat treaba mere si are o gaura cand i se scoala lui viata lui mere in ainte.

| Rauldor a răspuns:

Cred că eşti dependentă de el nu numai emoţional, ci şi sexual. Poate te superi pe mine, dar eşti prea disponibilă, si el te manipulează cum vrea datorită nevoilor tale sexuale.Nu te învinovăţi singură, nu ai fost deloc răutăcioasă şi nu meriţi astfel de tratament.El ţi-a spus clar că vrea doar sex, de mai multe ori, nu înţelegi, iar tu investeşti prea mult în această aşa zisă "relaţie".Nu este necesar să fii complexată pentru felul în care arăţi, nu toate femeile arată ca fotomodelele, şi nici nu trebuie să arate aşa.Stai liniştită, eşti iubibilă, dar nu de el. Dacă vrei să rămâi sănătoasă din punct de vedere fizic şi psihic, caută-ţi alt iubit, care să contribuie la creşterea stimei de sine, dacă nu găseşti resursele necesare în tine.Sexul în 3 este o fantezie a bărbaţilor destul de des întâlnită, rar pusă în realitate, dar în cazul tău modul în care a fost spus, a fost aşa de batjocoră. Atrage-i atenţia că nu-i permiţi să te trateze astfel, fii fermă.Îl iubeşti prea mult, iar el deloc, se foloseşte de tine, ignoră-l.

| AnnaBebitza a răspuns (pentru Rauldor):

El a fost dezamagit cand m-a vazut cu altul, nu mi-am cerut scuze niciodata pentru faza aia, dar daca i-am suportat atatea inseamna ca mi-a parut rau, oricum mi-a facut mult rau, poate a fost prea ranit atunci, dar cand vreau sa renunt la el se bosumfla parca, si cum ma simt vinovata pentru trecut, iar intorc situatia pe toate partile si ma stresez.

| Rauldor a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Nu-i bine să găseşti explicaţii care să îl avantajeze pe el.Adică el face un gest de "bosumflare", iar tu sari imediat să-l consolezi şi să-i faci pe plac, iar după aia tot tu te stresezi.Că te-a văzut o singură dată cu altul consideri o greşeală de a ta pentru care trebuie să-ţi ceri scuze? Treci odată peste faza asta, fiindcă cercul învinovăţirii va continua la infinit.

| SebastianBoanca a răspuns:

El e un mare profitor si profita de faptul ca tii la el. Viata o sa i-o intoarca cand nu se asteapta, n ute ingrijora cu asa. Sfatul meu e ca, pentru inceput sa rupi ORICE legatura cu el. Nu mai are rost sa infigi cutitul in rana si mai mult. In al doilea rand, nu mai manca fasfood si grasimi si iti zic de ce, am auzit asta de undeva, dar o cred: animalele stau in tarcuri si sunt speriate, mai ales cand le omoara si acea frica se stocheaza in sistemul nervos( adica in muschi) si tu cand mananci din acea carne iti dai seama ca oarecum iti intensifica stresul. Eu am vazut asta pe pielea mea si de aproape o luna sunt vegetarian si ma simt super. Oricum al fel e si la oameni, tensiunea se stocheaza in sistemul nervos, adica in muschi si daca nu o eliberezi sta acolo. Faca pariu ca ai gatul incordat si toti muschii gatului iti sunt incordati putin. Acum vreo 2, 3, 4 luni sfatul meu e sa nu mai ai nici un fel de relatie cu nici un baiat, ca sa ai timp sa iti revii. Oricum banuiesc ca ai vazut ca nu o sa iti revii din senin si nici peste noapte, dar din fericire stiu sa iti explic niste exercitii care o sa te ajute sa treci peste asta. Si eu am fost foarte pesimist dar acum sunt un optimsit convins. A fost greu, dar am resusit si veau sa te invat si pe tine si pe altii cum sa faceti la fel. Da-mi un mesaj privat cu un id de mess, un facebook, orice ca sa vorbim mai detaliat si sa te pot ajtua mult ami bine.O zi frumoasa! happy