| raMLesS a întrebat:

Visez de cateva saptamani ca mi se inclesteaza maxilarul si se inclesteaza foarte tare, iar apoi mi se sparg dintii sau maselele.
In timp ce visez asta, se intampla si in realitate? Sau e doar in capul meu? Adica pana acum nu mi s-a ciobit sau rupt nici un dinte, dar pare destul de real visul si mi-e sa nu muşc asa si in realitate.
Din cate stiu, in timpul viselor muschii se relaxeaza complet, dar nu stiu daca se aplica si in cazul meu.
Si nu imi pot controla visele astea pentru ca nu sunt conştient ca visez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un stomatolog! S ar putea să suferi de bruxism in somn.

| Claudia45 a răspuns:

Deci exact așa aveam și ru acum câteva luni
Groaznic, ma trezeam speriata mereu.
Însă nu am aflat dacă chiar făceam asta și in real dar am o prietena care mereu noapte scârțâie din dinti pentru ca ii strânge foarte tare și se aude urat rau
Ea la fel visează doar ca ea si facă asta si i sa recomandat gutiera pentru nu a-și cioburi dinții. Sper ca te am ajutat?

| Vlad_Raicu_1996 a răspuns:

Stai linistit, chestiile astea se numesc "vise lucide". e ca atunci cand vorbesti prin somn. si asta provine de la carenta/lipsa de vitamina B care e benefica pentru gandire/memorare buna. Ia niste supliminte de vitamine, si fa-ti un ceai cald inainte de culcare si o sa dispara. Eu am patit si mai rau.(cred) visam ca faceam sex cu tipa de care-mi placea.iar dimineata cand m-am trezit, ejaculasem laughing))))) Vise lucide..doar atat. Funda?

| raMLesS explică (pentru Vlad_Raicu_1996):

E mai mult un cosmar decat vis lucid