| InYourPants a întrebat:

Vitaminele efervescente sunt sanatoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu sau demonstrat efecte adverse legate de vitaminele efervescente

| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Frank51 a răspuns:

Nu au vreun efect negativ dacă la asta te referi. Dacă se suplimentează un deficit, sunt benefice, dacă se iau doar așa, n-au niciun beneficiu.

| Lukasssz a răspuns:

Da

| dinaprilie a răspuns:

In teorie suntem incompatibili cu chimia, de asa natura. Ca ne/am mai calit.da. daca sunt sanatoase.who the f knows!

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

"Sănătatea" ți-o iei din mâncare, așa ar trebui, însă nici mâncarea nu mai este "sănătoasă".

| InYourPants explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu asta am intrebat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit că afectează rinichii.
Recomand vitaminele clasice.

| Laura162 a răspuns:

Daca ai gastrita, ulcel, reflux gastro-esofagian, infectie cu Helicobacter, nu. Daca ai nevoie de suplimente cu vitamine, mergi pe alta formulare (efervescenta aia "arde" stomacul mai rau; vitaminele in sine nu afecteaza).

Daca te referi la vitaminele in sine... depinde. In mod normal, organismul isi ia vitaminele din alimentatie, iar aportul zilnic necesar chiar nu e greu de atins daca mananci sanatos. Daca ai suficiente vitamine din alimentatie, suplimentele, efervescente sau nu, le iei fix degeaba. Vitaminele B si C sunt eliminate rapid prin urina. Vitaminele A, D, E si K pot fi stocate in tesutul adipos, dar daca stocul ala tot creste, poti ajunge la hipervitaminoza (nu sunt dese cazurile, dar se mai intampla). Surplusul de vitamine nu are absolut niciun beneficiu pentru omul sanatos. E doar un mit. In unele stari (ex. raceala), in schimb, sunt utile.
In rest, daca exista o carenta de vitamine si nu poate fi remediata prin alimentatie, da, sunt sanatoase. (Edit: bineinteles, in cazul in care nu exista o contraindicatie medicala.)