| Madayna a întrebat:

Vizitele la psiholog sunt decontate de cnas daca sunt asigurata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, toţi cei care au răspuns până acum NU ştiu ce vorbesc :(

DA, se decontează unele consultaţii/servicii!

" Gratis la psiholog!

De la 1 iunie ne vom putea trata gratis sufletul, la psiholog. Ultimele statistici arată că unul din 10 români suferă de depresie.
Potrivit normelor la contractul-cadru din sănătate, Casa de Asigurări va deconta consilierea şi alte servicii psihologice oferite, până acum, contra-cost.

Orice asigurat afectat de depresie, anxietate, atacuri de panică şi alte tulburări sufleteşti va putea beneficia de servicii gratuite.

Medicul de familie va da un bilet de trimitere către un specialist, care, dacă va considera necesar şi nu va prescrie doar pe medicamente, va trimite pacientul la psiholog. Acesta va stabili ce intervenţii sunt necesare.
Numărul specialităţilor care pot da trimiteri aproape că s-a dublat. Sunt puţini psihologi care au contracte cu doctorii, aşa că se va aplica principiul "primul venit, primul servit"." - SURSA :
http://www.csid.ro/......-12667593/

"1. Pachetul de servicii medicale în asistenţa medicală ambulatorie pentru specialităţile clinice cuprinde următoarele tipuri de servicii medicale:
1.1 servicii medicale - consultaţii pentru situatiile de urgența medico-chirurgicală,
1.2 servicii medicale curative - consultaţii pentru afectiuni acute, subacute și acutizări ale bolilor cronice
1.3 servicii medicale curative - consultaţii pentru afecţiuni cronice
1.4 depistarea de boli cu potenţial endemo-epidemic
1.5 servicii de planificare familială
1.6 servicii diagnostice şi terapeutice
1.7 servicii de sănătate conexe actului medical
1.6 Servicii diagnostice şi terapeutice

1.6.1 Interpretarea ecografiei generale - abdomen și pelvis - şi EKG-ului standard. Aceste servicii pot fi furnizate la distanţă prin sisteme de telemedicină rurală dezvoltate de Ministerul Sănătăţii, în condițiile stabilite prin norme; în vederea acordării, nu este necesar bilet de trimitere.

1.6.2. Procedurile diagnostice şi terapeutice care se realizează în ambulatoriul de specialitate sunt nominalizate în tabelul de mai jos. Condițiile acordării se stabilesc prin norme.
J. Terapii psihiatrice

consiliere psihiatrică nespecifică individuală şi familială
psihoterapie de grup (psihoze, tulburări obsesiv-compulsive, tulburări fobice, tulburări de anxietate, distimii, adicţii)
psihoterapie individuală (psihoze, tulburări obsesiv-compulsive, tulburări fobice, tulburări de anxietate, distimii, adicţii, tulburări din spectrul autist)
terapia cognitiv-comportamentală

1.7 Servicii de sănătate conexe actului medical sunt furnizate de psihologi în specialitatea psihologie clinică, consiliere psihologică, psihoterapie și psihopedagogie specială - logopezi şi kinetoterapeuţi și pot face obiectul contractelor încheiate de casele de asigurări de sănătate cu medicii de specialitate, cu următoarele specialităţi clinice:
neurologie şi neurologie pediatrică;
otorinolaringologie;
psihiatrie și psihiatrie pediatrică,
1.7.1 Lista serviciilor de sănătate conexe actului medical:

a) Neurologie şi Neurologie pediatrică
a1) serviciile furnizate de psiholog în specialitatea psihologie clinică, consiliere psihologică și psihoterapie:
a1.1) - evaluare psihologică clinică și psihodiagnostic
a1.2) - consiliere psihologică clinica pentru copii/adult
b) Otorinolaringologie:
b1) serviciile furnizate de psiholog în specialitatea psihologie clinică, consiliere psihologică și psihoterapie:
b1.1) - investigarea psihoacustică a vocii
b1.2) - psihoterapie sugestivă armată în afonii psihogene
b2) serviciile furnizate de psiholog în specialitatea psihopedagogie specială - logoped:
b2.2) - consiliere /intervenţie de psihopedagogie specială - logoped
b2.3) - exerciţii pentru tulburări de vorbire (şedinţă)

c) Psihiatrie și psihiatrie pediatrică:
c1) serviciile furnizate de psiholog în specialitatea psihologie clinică, consiliere psihologică și psihoterapie:
c1.1.) evaluare psihologică clinică și psihodiagnostic
c1.2.) consiliere psihologică clinica pentru copii/adult
c1.3.) consiliere psihologică clinica pentru copii (numai la recomandarea medicului cu specialitatea psihiatrie pediatrică) - într-o metodă psihoterapeutică aplicabilă copilului diagnosticat cu tulburări din spectrul autist
c1.4.) psihoterapia copilului și familiei - pentru copii (numai la recomandarea medicului cu specialitatea psihiatrie pediatrică) - într-o metodă psihoterapeutică aplicabilă copilului diagnosticat cu tulburări din spectrul autist
c2) serviciile furnizate de psiholog în specialitatea psihopedagogie specială -logoped
- consiliere /intervenţie de psihopedagogie specială - logoped" - SURSA :
http://www.cnas.ro/......inice.html

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| neutrino a răspuns:

Psihologul nu este medic.

| PeFuga a răspuns:

Da, sunt decontate de CAS daca ai trimitere de la medicul de familie.

| Deliiiia a răspuns:

Nu sunt decontate, insa nici pretul nu este foarte mare.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Nu. Psihologul nu este incadrat in categoria "medici", deci va trebui sa faci terapie pe cheltuiala proprie