supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Voi cat zahar alb consumati? A incercat cineva de aici sa stea 30 de zile fara sa manance deloc zahar? laughing Cum a fost?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

De ce alb? Nu e mare diferenta intre cel alb si cel brun. Cred ca consum destul de mult daca ar fi sa adun zaharul din toate produsele pe care le cumpar. Nu am incercat si nici nu cred ca as rezista.

| NGheorghe a răspuns:

De miere de albină ai auzit?
Nu trebuie să te chinui 30 de zile... îndulcești cu miere, e sănătate curată.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Zaharul e peste tot sub forma de glucide, grasimi saturate... Pana si intr-un pachetel de seminte de floarea soarelui fara sare gasesti asa ceva, macar zero virgula nu stiu cate grame de zahar (dar evident ca nu acest cuvant va fi scris in tabelul cu valori nutritionale). In muraturi, in conserve (porumb, ton), in paste, alimente aparent hranitoare, produse ''de casa'' la vid - zacusca, humus, icre. Practic e imposibil sa nu te atingi de vreun gram de zahar. big grin Eu am incercat sa renunt la zaharul din ceai, la ciocolata si alte dulciuri, am incercat sa mananc cat mai curat posibil doar 14 zile. A fost un calvar, abia m-am putut abtine. Dar aveam tenul mult mai curat si ma simteam usoara ca un fulg, chiar slabisem - bine, eu sunt si mai plinuta. Si nu mai simteam nevoia de zahar in orice.
Insa prima ciocolatica pe care am mancat-o dupa 14 zile mi s-a parut EXAGERAT de dulce si nu am putut s-o mananc toata, lucru bizar, fiindca inainte nici nu simteam gustul unei singure ciocolati de 40 de grame.
Dar e inutil sa faci astfel de ''cure'' de cate N zile daca stii oricum ca te vei reintoarce la aceste obiceiuri zaharoase - nu vei mai tine cont. Cel mai sanatos (dar si cel mai dificil) e sa mananci cate putin din toate, sa ai echilibru. Pentru ca fiinta umana e vicioasa si ''hrapareata'', cum zicea bunica-mea, din fire!

| wpetterssone a răspuns:

Toate produsele procesate conțin zahăr.
Eu nu mănânc ciocolată dulce, ci amară. În locul de produsele dulci, eu le prefer pe cele acre, amare sau sărate.

| mihaicelsfant a răspuns:

Pai eu numa la cafea folosesc zahar.

| Arseia a răspuns:

Da,am stat 3 luni, dar mi-am ales aceste luni cumva pe perioada verii, pentru ca sunt mai multe legume si poti sa dai si de legume si fructe crescute natural cat de cat si la preturi mult mai mici. Eu am evitat si sarea.
A fost greu sa ma abtin dar dulcele l-am compensat cu fructe, deja in a doua luna era usor probabil puteam deveni vegetariana
Ca idee daca iti sti combina si alge ce sa contina masa e totul ok.
Dietele sunt grele ia-o usor, trebuie sa recunosc la mine a fost trecerea brusca de maine gata si punct.

| florin8ake a răspuns:

Nu prea ai cum sa nu consumi zahar in 30 de zile decat daca bei doar apa plata. E practic imposibil. In zilele noastre dai de zahar in orice si in paine poate chiar si in apa plata.

| supadeceapa explică (pentru florin8ake):

Ma refer la zahar adaugat, fructoza nu ai de ce s-o eviti.

| florin8ake a răspuns (pentru supadeceapa):

Si eu tot la cel adaugat ma refer. Cel din paine tot adaugat este doar ca il adauga brutarul si nu tu. De asta zic e greu pentru ca se adauga in orice zahar de catre producatori in ziua de azi. Ori ca il adaugi tu ori ca il adauga altcineva tot zahar este. Daca tu te referi ca azi o sa consum o cafea fara sa imi pun pic de zahar in ea te inseli. In cateva zile cel mult tot o sa dai peste ceva cu zahar chiar daca tu traiesti cu imppresia ca daca nu il pui tu fizic nu exista.

Răspuns utilizator avertizat