Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Voi reusiti sa beti 2 litri de apa pe zi? Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Iti iei o aplicatie in care iti introduci cantitatea de apa consumata si te anunta cand esti in urma.

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Numai 2 litri? Toată ziua sunt cu apa după mine...și noaptea. Sunt înnebunită după apă, de când mă știu.

Probabil organismul tău e altfel, îți rece mai puțin. Ai putea să încerci să-l obișnuiești cu un alt stil de viață, poate reușești.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Simplu, pun sticla la gură, de apă bineinteles.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, bineinteles ca reusesc. Vara beau si 3 litri.
Cum?
Simplu: pui apa in pahar si duci paharul la gura, inghitind!

| LoveSleep a răspuns:

În 3 zile am băut fix 1, 5 l de Nestea, o bere și probabil un suc de 300ml. Apă deloc.

| Sn4k3 a răspuns:

Si eu la fel, nu stiu daca beau 1 litru.

| Donsavas a răspuns:

Bea pur si simplu. Sigur se goleste bidonul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Beau cu cana de 200 ml 10 cani pline/zi, chiar si cand nu mi-e sete.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Inghitind cate 10-15 mililitri, pana chiar reusim sa depasim acesta limita

| HadesSs a răspuns:

Doar 2 litri?laughing Beau mult mai multlaughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Bei pur si simplu chiar daca nu iti este sete. Sau daca vrei sa ori fie sete pune si fa efort fizic serios si după ai să vezi cum se duc aia 2 litri.

| ALGator a răspuns:

2 l înseamnă tot lichidul introdus în corp în 24 de ore, inclusiv din alimente, numai apa băută.
Și 2 litri nu sînt o norma. În primul rând sintem dotați cu senzația de sete. Dacă ni se pare că am rămas în urma cu lichidele, un indiciu este că urina devine mai închisă la culoare decât normal.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Citest aici ce spun oamenii de stiinta:
https://ki.se/en/research/stop-gulping-away-youre-not-short-of-water

Vei citi acolo ca nu exista o doza fixa de apa de 2 l. Nu are cum ca un pitic de 35 kg sa aiba nevoie de 2 l la fel ca un urias de 140 kg. Apoi conteaza daca esti in Arabia Saudita la 56 Celsius sau in Scandinavia la minus 35 C.
Dar cantitatea medie de apa zilnica e indicata acolo in jur de 1.5 l si mai este scris ca bautul celor 2 l de apa e o moda pseudo stiintifica aparuta dupa 1980, odata cu multe altele.

| CleanHeart a răspuns:

Apa nu cred ca reusesc dar cola da laughing

| Lostlyric a răspuns:

Chiar si mai mult. Tii mereu un recipient cu apa langa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu pot, mai ales iarna, cred ca beau in jur de 2 cani de apa de 200 ml.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici eu, nu intra. si uneori uit sa beau apa cateva zile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Beau câte o cană a 200 ml la oră.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de greutate si de miscare, si mediu binenteles dar cantitatea medie recomandata este 1, 5L la un semi sedentar.
Sa reusesti sa bei mai multa apa, poti sa bei multa apa o cana doua inainte sa mananci, nu dupa sau poate si dupa dar mai ales inainte deoarece multi oameni nu isi dau seama ce le cere organismul, uneori iti este sete dar tu reactionezi ca si cum ti-ar fi foame, si asa ajungi sa bei foarte putinã apa deoarece doar dupa ce mananci iti amintesti ca trebuie sa consumi si lichide.

| Kogaion a răspuns:

Cu gura...

| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

Uau! mersi, o sa incerc

| ș53fan a răspuns:

Mănâncă miejii de semințe de floarea soarelui cruzi luați de la Lidl/Profi și o să bei 2 l lejer pentru că îți creează o stare de sete de fiecare dată când mănânci și cât prinzi cu degetele că și cum ai ciupi tot îți face sete și așa poți să bei și tu 2 litri de apă/zi

| alexandruanghel a răspuns:

Beau 2l fara sa imi dau seama, si ma mir chiar si eu cum am putut sa beau asa de multa apa. Eu cand stau pe telefon si ma uit la un clip stau cu sticla de apa in mana si beau din 5 in 5 minute chiar daca nu imi este sete, motivul fiind ca imi place foarte mult APA

| gandurisiopinii a răspuns:

Nu cred că beau nici măcar un litru pe zi. happy

| AndraAndrei12 a răspuns:

Eu beau multa apa cand sunt stresata?

| vocaloidfan2211 a răspuns:

Eu beau foarte putina apa

| CosminPatachia a răspuns:

Iti iei o sticla de apa plina si iti pui ambitia sa o bei pe toata intr-o zi