| Anonim_4797 a întrebat:

Voua cat timp va ia sa adormiti? intreb asta pentru ca eu de obicei trebuie sa stau vreo jumate de ora, chiar o ora, pana sa adorm (exceptand cazurile in care sunt foarte obosita). ma enerveaza ca adorm greu, pentru ca uneori ma prinde dimineata si eu stau aiurea in pat fara sa dorm.in plus, ma trezesc la primul zgomot pe care il aud (clar, un chin, pentru ca, sa adorm din nou, imi ia timp). nu imi place sa ma trezesc de dimineata (atunci prefer sa dorm) iar seara prefer sa stau pana tarziu.la voi cum e cu somnul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BlondyBlue a răspuns:

Si la mine, e aceeasi chestie, nu pot sa adorm noaptea, de obicei stau pana pe la 4 sus, ma uit la filme (nu urmaresc de la 10:45 "Crimele de pe insula Harper" dar ma uit la reluare pe la 2:45 pana pe la 3 jumate.si dupa ma mai uit la alte filme daca imi plac happy dar cu greu adorm, si cand sting televizorul tot stau si ma gandesc la diferite chestii tongue

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu am probleme cu somnul.
Activităţile de peste zi fizice te ajută să ai un somn de calitate şi cantitativ nocturn.
O cană de lapte dulce sau ceai de tei seara înainte de culcare.
Pa, pa.

| Mihaela_1499 a răspuns:

Buna Maria, eu dupa ce vorbesc cu iubitul meu la telefon [2 -4 ore], din start adorm ca un bebelus.
Am nopti in care 3 ore nu sunt suficiente ca sa adorm sau chiar 6 pentru ca obisnuiesc sa beau red bull in exceslaughing.
Depinde de zi si mai ales de factorii inconjuratori.

Cu prietenie, Diana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey!big grin parca m`ai fi descris pe mine.laughing eu ma pun in pat la 12 si pe la 2juma-3, daca am noroc, adorm. plus ca mai am si pisica, si o mai apuca pandaliile pe la 5, imagineaza`ti ce viata duc.laughing hmm ca un sfat: nu fa sport inainte. eu asa am facut de 2 zile, in incercarea ca"o sa fiu obosita si o sa adorm mai repede". e invers. nu bea orice ceai...eu in ultima saptamana am baut ceai verde si apoi am aflat ca oricat de putina cofeina are, tot nu ma lasa sa dorm. cand chiar imi doresc sa adorm, uite ce fac, si de multe ori are rezultate: pune-te in pat, fara nicio lumina aprinsa, si nu te gandi la nimic. eu daca incep sa fredonez o melodie sau ceva, de aici incep si ma gandesc la altele. aseara am facut asa si ca rezultat: am adormit la 4 si la 7 jumate eram in picioare, ca na, am vrut eu pisica. dar daca nu ma gandesc la nimic si reusesc sa-mi curat mintea de probleme si griji, adorm mult mai repede. nu stiu daca o sa functioneze, dar...incearca.big grin si bea lapte cald cu miere, si asta ajuta.

sper sa dea rezultate! ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In prezent imi ia cam 10 minute, dar au fost si cazuri in care imi lua 30 minute sau chiar mult sau in care nu reuseam sa adorm si stateam toata noaptea in semiveghe(datorita stresului si lipsei de odihna). Incearca sa te bagi in pat pe la 22:00-23:00 cel mai tarziu si sa te trezesti zilnic la 7:00-8:00 cel tarziu.Stiu ca e foarte devreme(ora de culcare), dar am observat ca somnul e mai odihnitor daca adorm in acest interval decat atunci cand adorm dupa 12:00.Ca sa adormi mai repede, poti bea o cana de ceai de musetel/lapte cald inainte de culcare.