| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa intreb daca parul specific hirsutismului este neaparat negru si gros sau culoarea depinde de alti factori? Mentionez ca am par pe sani si pe piept,insa firele sunt subtiri si satene, dar dese.De asemenea am par pe obraji, in zona anterioara urechii deschis la culoare.Nu stiu daca am hirsutism,poate fi ceva genetic,adica eu de mica sunt mai paroasa pe spate,burta, fund. Poate fi ceva normal care necesita doar epilare sau sa merg la endocrinolog? Mentionez ca am 17 ani si ciclul este neregulat,sanii sunt mici (dar cred ca este mostenire pentru ca si mama i-a avut mici la varsta mea).Ce parere aveti, dati-mi un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este normala pilozitatea pe care o descrii, nu este vorba de hirsutism.
http://www.i-medic.ro/boli/hipertricoza-sau-hirsutismpilozitate-excesiva

| anonim_4396 explică (pentru doctoressa):

Ma ingrijoreaza parul de pe sani si piept, cum am spus nu este negru, dar totusi....de ce exista? si la fel cel de pe obraji, anterior urechii, este pufos si saten dar este cam des.as incerca epilarea cu ceara/decolorare. exista riscul sa-si modifice textura?

| doctoressa a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin epilare isi va modifica textura.

| anonim_4396 explică (pentru doctoressa):

Deci mai bine aleg decolorarea? ce metode eficiente si de durata exista?

| leonardo a răspuns:

Buna...
Personal as mai astepta ceva vreme, pubertatea asta e data dracului, iti face surprize la tot pasul. Posibil sa ajute aici si o viata sexuala activa (in cazul in care nu e deja cazul).

In orice caz, o intrebare la dom' doctor nu strica, poate prinzi unul mai tanar care sa-si dea interesul ca astia batrani...

Cheers!