| UnNumeScurt a întrebat:

Vreau sa ma ingras si. Vreau sa stiu ce numar de calorii si proteine ar trebui consumat pe zi... daca mananc doua paini pe zi, ar avea 266 calorii si 7.6 proteine, ar fi de ajuns doua paini + o masa la pranz si una seara? Si ca sa fac si muschi in acelasi timp, pot sa ma si antrenez, sau asta m-ar impiedica sa ma ingras? Raspunde-ti-mi pe rand la intrebari si dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa manaci 3000 de calorii pe zi, ca sa te ingrasi!

Daca manaci zilnic 2 paini si apa, nu te poti ingrasa, dimpotriva, dai jos...pentru ca nu asiguri nici macar caloriile necesare sustinerii corpului, care in general sunt la 1500-2000 calorii/zi de persoana.
Deci, ca sa te ingrasi, trebuie sa manaci peste 3000 calori pe zi!
Ideal este sa combini carbohidrati cu proteina la fiecare masa.
Mananca sanatos: 1 bucata de carne cat palma ta de mare, plus vegetale, plus paine.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de inaltime, varsta, activitate, greutate.
http://www.calculator.net/......lator.html
Calculeaza aici cat iti trebuie si pe urma vezi ce poti manca in asa fel incat sa iti iei necesarul de calorii/proteine/carbohidrati in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu exact ce număr de calorii, dar trebuie să mănânci mult.
E ok să mănânci două pâini pe zi, însă nu sări peste micul dejun.
Şi contează foarte mult şi ce mănânci la celelalte mese, încearcă în general alimente fierte (cartofi, paste, carne de pui, orez, ouă, piept de pui).
Adaugă în regimul tău alimentar untul de arahide, mâncat dimineaţa sau între mese (cel clasic, fără arome), la fel şi arahidele şi laptele (consumate între mese sau după).
De asemenea, trebuie să mănânci carne multă, şi la prânz şi seară plus salate.
Antrenamentul nu te face să slăbeşti dacă mănânci un număr mare de calorii, dar fă antrenamentul o zi da şi o zi nu.
Include gustările în regimul tău (batoane snickers, cornuri cu ciocolată etc).
Chestia e că fie dacă vrei fie să te îngraşi, fie să slăbeşti e necesar să nu sari peste mese (doar caloriile ce trebuie consumate diferă evident).

| RzV28 a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti numai la calorii cand vrei sa te ingrasi, important e sa respecti mesele zilnice, adica sa mananci de cel putin 3 ori pe zi serios, mese bogate si in plus sa mai ai ceva gustari periodice. Si sportul are si el un rol bun, in primul rand dezvoltandu-ti masa musculara vei creste in muschi asta insemnand greutate mai mare si facand sport simti nevoia mai des de a mananca si asta inseamna noi calorii. Insa eu nu recomand pe nimeni sa se ingrase, nu te ajuta la nimic, pe viitor vei dori sa slabesti. Concentreaza-te pe sport si dezvolta-te din punct de vedere muscular si o sa vezi ca vei si mai solid daca asta iti doresti.