| alexandra2078 a întrebat:

Vreau sa mai cresc am 14 ani si 1.58, iar media dintre parintii mei este 1.70. Help! Ce pot face sa ma mai inalt! Ma simt foarte ciudat, mai ales cand prietenii imi spun piticuthappy Am mai facut inot 5 luni, dar nu m-am inaltat deloc! Ce sa fac? Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| emag a răspuns:

Din cate am auzit, inotul, nu te face mai inalta, ci dimpotriva. am avut un prieten cu o asemenea problema, alerga cu greutati legate de picioare, recunosc s-a inaltat, dar nu stiu daca datorita greutatilor sau era perioada lui de dezvoltare mai tarzie, iti recomand sa astepti, poate doar sa faci sport, fara greutati (el era mai nebun ), daca ai doar 14 ani, esti in crestere pana pe la 20winking

| Darcklight a răspuns:

Sincer sa iti zic daca inaltimea la parinti tai e 1.70 nu prea ai cum sa cresti mau mult de atat, pentru ca asa e inaltimea la voi in familie.

| Nicoleta_Alexandra_1998_s8uY a răspuns (pentru Darcklight):

De fapt tatal are 1.85, iar mama are 1.6o. Eu seman mai mult cu tatal. Media dintre cei doi este 1.70 happy