| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Vreau sa pun o intrebare serioasa: Dupa parerea voastra,dupa ce veti citi ce scriu,credeti ca sufar de depresie?

Am cautau pe internet simptome,manifestrari si am gasit cate ceva:

Apare in urma unei despartiri, eveniment aiurea din viata noastra, la fel si in cazul meu.

Dispare pofta de mancare si duce la scaderea greutatii, eu de la 83 de kg am ajuns la 59 in o saptamana si cateva zile si acum de abia apuc 61.

Acel sentiment de gol in suflet care exista mereu, cand vorbesc cu cineva care mi-e drag dispare interesul repede si e foarte accentuat, nu ma pot obliga sa vorbesc cu acel cineva pentru ca nu pot pur si simplu, nu pot gandi ce sa scriu.
Stima de sine foarte scazuta..sunt acel tip care decat sa raspunda cu voce tare prefera sa ia un 5 si sa taca. Am putini prieteni, si aia ii stiu de 3+ ani,mi-e greu sa vorbesc cu fete,nu ma pot uita la ele,ma uit in pamant si mi-e greu sa scot doua cuvinte intregi.

Am insomnii foarte puternice,imi ia cateva ore sa adorm chit ca sunt obosit si dorm cateva ore pe noapte,nu pot adormi usor.

Si pe langa astea multe alte chestii, toata lumea din jurul meu imi scade tot interesul fata de viata spunand "ce te imbraci asa, de ce te tunzi asa, de ce mergi asa samd". O da..era sa uit de tendintele de autovatamare...mainile mele sunt ca un studio de tatuaje,doar ca nu genul acela de tatuaje. Si nu le fac fiinda cer atentie,asa simt ca trebuie.

Dupa ce cititi asta, nu judecati aiurea, cer o parere sau un sfat de la cei ce au trecut prin asta si oricum, va multumesc ca ati ajuns pana aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
38 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cei care trec prin asa ceva nu te pot ajuta, dar un psihiatru te poate ajuta!

| SilentRain a răspuns:

Un asemenea raspuns e complex, nu te poti lua dupa ce scrie pe net, doar psihologul iti poate spune precis

| Sn4k3 a răspuns:

Cu kilogramele ai exagerat, iar cat despre prostiile astea cu autovatamare nu mai zic nimic. E depresie si ai zis-o si tu, e din cauza ca n-ai incredere in tine. Tu stii de ce nu ai, asa ca lucreaza la problemele pe care le ai, fa lucruri care sa-ti creasca increderea in tine, fii mai indiferent si mai tare. Daca stai si te plangi nu rezolvi nimic, nu o sa te schimbe nimeni si gandeste-te cum o sa fii daca o sa ramai asa toata viata. O zic din nou, maturizeaza-te si incepe sa lucrezi la problemele pe care le ai, ca nu-ti place cum arati/vorbesti, toate se pot rezolva daca-ti pui mintea la ele, chiar daca e greu si e mai usor sa stai suparat toata ziua si sa te plangi/tai si mai stiu eu ce. Vrei sa nu mai fii slab si sa nu te mai considere lumea asa, atunci nu te mai comporta asa si e simplu, trebuie doar sa iesi din zona ta de confort, sa-ti faci o lista cu defectele tale, un plan si sa incepi sa lucrezi la ele.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Sn4k3):

Nu iti pot explica cum e. Nu ma plang,nu sunt un copil care merge la mami si spune ca l a injurat cineva. Eu nu vorbesc cu parintii mei, prefer sa bag muzica si doar sa stau decat sa vorbesc cu cineva despre ce simt pentru ca o sa vina cu acelasi raspuns ca al tau. Nu e simplu sa schimbi ceva, atat timp cat toti te judeca pentru cel mai mic pas, fie el bun sau rau. Nu, nu am exagerat cu kg, mancam doar o data la 6 dupa amiaza si asta era toata masa. Lipsa de incredere nu face depresia, depresia duce la lipsa de incredere. Nu cred ca stii cum e sa stai pe o banca, si sa vezi ca un om se uita la tine si are o expresie aiurea si tot ce poti sa faci e sa lasi capul jos sa nu vezi reactia oamenilor care oricum exista. Nu sunt copil, stiu ce am, dar nu pot rezolva, si asta nu se poate din cauza celor din jurul meu

| Sn4k3 a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Ai depresie (si anxietate) pentru ca ai probleme si ai probleme pentru ca nu ai incredere in tine, sa vorbesti cu oameni etc. Deci e din lipsa de incredere, dar se pare ca oricum iti place sa te plangi din moment ce cauti scuze pentru tot. N-am zis ca e usor sa te schimbi, am zis ca pur si simplu trebuie sa o faci si poti daca vrei, treaba ta daca o faci sau nu. Si la faza cu oamenii care se uita ciudat la tine, ori ai tu un look mai aparte, ori esti tu timid si ti se pare = lipsa de incredere ca altfel n-ar avea motiv sa se uite ''ciudat'' si nu vad de ce singurul lucru care poti sa-l faci e sa lasi capul in jos, nu poti sa te uiti la el, in alta parte sau sa nu-ti pese? Vorbesti de parca nu te lasa cineva sa te schimbi. E treaba ta, pana nu-ti schimbi gandirea, lasi scuzele si te apuci de treaba asa o sa ramai, si o sa fie din vina ta, nu a celorlalti cum zici tu ca nu-ti leaga nimeni mainile si nu-ti controleaza nimeni creierul, tu te gandesti numai la lucrurile astea si tot tu nu faci nimic. E treaba ta ca doar a ta e viata si tu ti-o traiesti asa cum ti-o faci. Iti zic doar bafta!

| alina2k18 a răspuns:

Posibil, dar doar un medic te poate diagnostica.
www.youtube.com/watch?v=SMXbbYShkvA
Te poti uita aici, explica foarte bine.
Daca esti din Bucuresti te poti duce la dansul, lucreaza in spital de stat.

| mastadont a răspuns:

După câte observ problema ta cea mai mare e că pui prea mult la suflet tot ce se zice despre tine. Încearcă să nu mai iei în considerare toate nimicurile, doar dacă cineva spune un lucru nu înseamnă că așa e. Fii tu însuți și să nu îți pese că alții te judecă. Fă ce-ți place, ascultă câtă muzică vrei și gândeștete că doar o viață ai și nu are rost să te stresezi pentru orice vorbă. Fă ce crezi tu că e mai bine pentru tine nu ce cred alții.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru mastadont):

Asta se schimba cand ti se spun zilnic unele lucruri, care iti intra in minte si orice faci te gandesti "Mi s-a spus mereu asa, nu are rost"

| mastadont a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Credemă, am trecut și eu prin așa ceva însă la un moment dat o să îți dai seama că ai doar două soluții. Ori renunți să îți mai pese de ce spun ceilalți și te decizi să fii cum îți place și să faci doar ce crezi tu că e bine ori stai și te autodistrugi prin suferință. Doctorii te vor ajuta într-o anumită măsură însă schimbarea trebuie să vină din interiorul tău. Îți sugerez să încerci tehnici de meditație și de autocunoaștere. Cunoașterea sinelui o să te ajute să îți dai seama unde greșești și cum poți schimba lucrurile.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru mastadont):

In fine, vad ce pot face. Dar asta nu astupa goluri si neajunsuri

| mastadont a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Nu. Dar în timp o să se astupe, învață în primul rând să vezi partea plină a paharului, nu îl mai pune pe nu în față.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru mastadont):

Stii,daca voi alege sa nu imi pese, va trebuie sa ma intorc de pe "drumul autodistrugerii" si de multe ori m-am intrebat daca mai are rost. Am avut un moment in care eram gata sa fac o prostie si tot ce am primit a fost "da prost esti" sau "daca-i zic mamei ta sa vezi ce patesti". Adica eu muream si lor nu le pasa, e sad. Dar nu stiu, poate ca odata cu plecarea de acasa o sa se schimbe chestii

| mastadont a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Merită pentru că doar o viață avem. Ești sigur că vrei să riști de pe acum ce te așteaptă dincolo? Sunt atâtea lucruri bune în viață trebuie doar să înveți să profiți de ele. Găseșteți o prietenă, învață să iubești cu adevărat și o să treci peste asta mult mai repede. Singur e mult mai greu.

| Dalmore a răspuns:

Vrei neapărat să ai depresie? Nu știu de ce încerci să-ți dovedești că ai depresie sau dacă chiar crezi că ai de ce nu mergi la psiholog. Depresia poate fi rezultatul unui stil de viață nesănătos, lipsa de minerale din organism, nu vine neapărat după vreo trauma. E un diagnostic complex, de asta nu are niciun rost să faci ce faci tu acum.
Fă-ți toate analizele posibile și apoi mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai scăzut de la 80kg la 50 mai repede cred că ai cancer decât depresie

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru anonim_4396):

Sau o masa pe zi..la 6 seara dupa 7 ore la liceu si inca una pe drum. Oricum, fie una fie alta, mi-e tot una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema cea mai mare e scăderea mare în greutate într-un timp scurt. Te sfătuiesc să mergi urgent la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simtomele depresiei sunt de asemenea simptome si pentru alte boli. Mergi la un medic deoarece poate sa fie altceva decat depresie. In plus ai putut comunica cu noi si esti constient ca a avut loc o schimbare, multi depresivi n-au habar ca-s in depresie pana nu se duc la doctor. Deci capul iti functioneaza la parametri aparent normali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Si pe langa astea multe alte chestii, toata lumea din jurul meu imi scade tot interesul fata de viata spunand "ce te imbraci asa, de ce te tunzi asa, de ce mergi asa samd" - deci ai parte de persoane naspa si te deranjeaza asta, stai chill am patit, patesc de fapt acelasi lucru, nu poti sa opresti fiecare persoana ce se uita la tine si sa o intrebi de ce se uita la tine, e ciudat, si daca ai intreba probabil nu va sti sa iti raspunda pentru ca poate nici nu stie de ce se uita la tine, dar da asa sunt romanii, ii intereseaza de ceea ce fac altii in loc sa isi vada de propriile treburi si le place sa isi dea cu parerea in loc sa stea sa vorbeasca, cunoasca.
Inteleg ca liceul te oboseste extrem de mult fizic dar cel mai mult mental, am patit, eu inainte de fiecare zi de liceu plangeam ca trebuia sa merg acolo, plangeam vreo 2 ore inainte sa plec, zilnic, nu imi placea, nu ma adaptam, ma plictiseam, nu ma "ajuta" cu nimic, dimpotriva, gandeste-te ce ai putea sa faci in acele 7 ore + cele pentru teme.
Liceul in sine te deprima, faptul ca trebuie sa stai pe un scaun si sa faci ce zice un profesor lesinat care de cele mai multe ori e mai depresiv decat proprii elevi ( mai ales cei carora le place sa se comporte urat cu elevii, indica traume serioase, incearca sa te uiti in ochii lor si sa vezi ce-i acolo, daca e ceva / dar sa nu faci asta in timp ce se uita la tine deoarece e ciudat) profesorii uneori uita ca sunt oameni si ca elevii sunt oameni si ii trateaza ca pe niste sclavi ( nu fac propaganda anti profesorala deoarece profesorii fac asta prin modul in care se comporta ) pana la urma gandeste-te ca si ei sunt niste marionete care fac ceea ce "le este zis" de "sefii" lor.
Elevii sunt falsi
Profesorii sunt falsi
Invatamantul e fals
Tot ceea ce vezi este fals.
Sa construiesti relatii pe parcursul liceului este iarasi o prostie dar chiar depinde mult de persoane ( sa nu te bagi in seama cu persoane care "hm, par ok" pentru ca s-ar putea sa nu fie), mai ales cand nu aveti chestii comune si o persoana nu o poti cunoaste de la scoala, nu stii cum este in rest deci o risipa de timp.
Incearca sa iti gasesti un scop (gen facultatea) si sa iti vezi de scopul acela daca chiar nu ai pe nimeni - dar daca ajungi sa intrebi asta aici probabil ca nu ai pe nimeni, sau doar ai nevoie de pareri, depinde, tu stii.
Incearca sa iesi in oras ( preferabil seara, e mai linistitor) sa mergi, sa stai pe o banca, sa alergi, consuma multa apa, incearca sa iti menti mintea ocupata o mare parte din zi ( dar nu cu nerozii)invata ceva nou in fiecare zi, sunt atatea domenii i chestii de aflat pe care nu le stii, ca sa poti sa dormi linistit.
Gandeste-te ca o sa treaca, tot ceea ce este acum nu va mai exista in scurt timp si va fi dat uitarii, e o faza.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru anonim_4396):

Ai punctat foarte bine ceea ce simt si nu pot spune, dar se pare ca asa ramane. Inchis undeva in suflet sau minte. Oricum, multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, avand in vedere ca boala asta nici nu exista. Bine poti iesi din cum esti acum fiind foarte simplu, dar simplu nu inseamna neaparat usor asta doar daca esti dispus sa faci sacrificii. Chestia e ca mintea ta creeaza complexitatea care iti cauzeaza depresia, deoarece nu actionezi si te negi singur in orice situatie cu oamenii din jur. Lumea din jur e provizorie dispar intr-o fractiune de secunda tot ce tii se aduce in legatura cu tine.

| Raducons a răspuns:

Sunt simptome de depresie, dar sigur doar tu poti stii, Ce te nemultumeste asa tare, ai stres mare, care este motivul? Cu slabitul m-am confruntat si eu, dar eu stiu motivul stresului din cauza caruia am asa ceva. Imposibil sa nu stii de ce esti stresat.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Raducons):

Am destul de multe motive pe care, desigur, nu le pot insira aici. Nu este stres pe cat este frica si nemultumire.

| Raducons a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Asa am si eu, dar nu se moare din asa ceva

| zăGhost a răspuns:

Pare depresie. Depinde si de cat timp persista, totusi. Daca esti asa de macar 2 saptamani zile, poti pune diagnostic de depresie. Cauta ajutor la un psiholog sau psihiatru.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru zăGhost):

Aproape 5 luni....primele 3 luni erau cele cu multe lame consunate si plans noaptea si dupa a fost mai chill, doar cu ganduri

| zăGhost a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Ar trebui sa cauti ajutor specializat. La fel ca si orice alta problema de sanatate, daca e lasata nesupravegheata se agraveaza. Nu ai de ce sa suporti asta in continuare singur.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică:

Da...sa zica cineva "esti idiot" si pe moment nu e ok, dar noaptea cand nu ai somn iti vine in minte e a zis acea persoana apoi iti dai seama ca inca N au zis asta si te gandesti ca poate chiar asa este. Cum e sa te roage cineva cu ceva, sa faci toti ce poti mai bun iar acel cineva sa zica "ce e cu porcaria asta" iar data viitoare, cand are sansa sa iti ceara ceva, sa zica "ee lasa-l pe ala ca e tampit si nu are habar". Nu poti trece leste asa ceva

| RAY a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Man ce probleme ai?

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru RAY):

Familie,copilarie,viata.

"Ca adult realizez cat m-a marcat sa fi crescut fara tata
Pe parcurs am inteles ca viata nu mi le-a zis doar o data"

| RAY a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Pacat man, numai ai speranta?

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru RAY):

"Stii nu esti ce-mi doream sa fii" cat de des aud asta :,) old gold

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru RAY):

Nu chiar. Deja am trecut de pragul cel mai rau, acum sunt indiferent fata de starea mea

| RAY a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Man o viata avem

| Roxana666667 a răspuns:

Esti un copil...va trece timpul si te vei gandi din ce nimicuri te consumi acum...fruntea sus, e doar perioada in care te simti mai rau.Mananca,fii optimist, va fi bine.Doar lasa sa treaca timpul, crede ma!

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Roxana666667):

Copilaria am lasat-o in urma cam acum.7 ani. Nu e o perioada, tine de 5 luni si e din rau in mai rau, nu merge asa. Dar decat sa merg la doctori, sa ma judece lumea, mai bine asa, sincer. Muzica in urechi si gluga pe cap

| Roxana666667 a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Nu mai pune la suflet ce spun altii, intelege ca oricum traim intr o lume rea, nu neaparat ai tu ceva.Ia mai lasa i pe altii, tu mananca. Daca tu nu ai grija de tine, atunci cine?