| Queen2678 a întrebat:

Vreau sa slăbesc câteva kg intr-o săptămâna oare imi puteți da un plan de dieta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce atatea planuri, diete, manci putin si slabesti

| sierra1 a răspuns:

1. Serveşte masa la ore fixe (mic dejun, prânz, cină), iar între mese consumă fructe şi legume crude.
2. Nu mânca seara târziu şi alege alimente uşoare pentru cină.
3. Nu sări peste micul dejun care trebuie să fie cea mai consistentă masă a zilei.
4. Nu uita să bei multă apă şi ceaiuri din plante medicinale (mentă, urzică, muşeţel, coada şoricelului, tei).
5. Ridică-te de la masă când încă simţi o uşoară senzaţie de foame.
6. Renunţă la dulciurile şi junk food-ul din comerţ, alegând mai degrabă variantele care se pot prepara în casă. Vezi AICI idei pentru deserturi care nu te îngraşă
7. Stai departe de grăsimile nesănătoase şi evită pe cât posibil prăjelile.
8. Găteşte alimentele cât mai simplu, fără să faci exces de grăsimi, prăjeli, carne.
9. Consumă zilnic cât mai multe salate de crudităţi şi sucuri de legume.
10. Evită băuturile carbogazoase şi limitează mult consumul de alcool.
11. Nu cumpăra alimente nesănătoase pentru a le ţine în casă pentru că vei fi tentată să le consumi.
12. Consumă alimente cât mai diverse în fiecare zi, construindu-ţi meniu în principal din legume, fructe, nuci, seminţe, cereale integrale şi carne slabă.

| MihaiNicu23 a răspuns:

E practic imposibil sa faci asta doar intr-o singura saptamana, altii nu reusesc in luni, doar daca nu ai manca ai reusi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar medicul te poate sfatui si ajuta! altfel... risti mult, fara sfaturile medicului specialist in nutritie

| Victoria18 a răspuns:

Nu ai cum...intr-o saptamana. Nici macar 1 kg, dar câteva.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Nu ai cum sa slabesti sanatos 4-5 kilograme intr-o saptamana. Daca vrei sa ai probleme de sanatate atunci da-i inainte.