| patricia17 a întrebat:

Vreau sa slabesc.Ce ar trebui sa mananc si ce nu...?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

NU mănânci mâncăruri cu grăsimi, eviţi dulciurile, pâinea, ultima masă să fie la ora 6.
Mănânci multe salate, fructe şi faci mult sport!
Baftă!

| Cosmin86 a răspuns (pentru ÉrotiqueConseils):

" ultima masă să fie la ora 6", asta e una din cele mai mari TAMPENII. Prostia din popor...

Tu chiar nu te documentezi DELOC?

| DayByDay a răspuns:

Fa mult sport, in jur de 2 ore pe zi, alergat, aerobic, tenis, bicicleta etc si foarte multe plimbari in aer liber. Nu manca prajeli, dulciuri in exces, sare, fast-food, mananca doar mancare sanatoasa si niciodata mai tarziu de ora 18. O seara placutahappy

| Aηdяєєa a răspuns:

Du-te la un nutritionist, el stie cel mai bine.

| DnFn a răspuns:

- Nu sari niciodata peste cele trei mese principale ale zilei si nu rata nici gustarile de dimineata si de amiaza.
- Consuma 5-7 portii de fructe si legume in fiecare zi (sunt bune si cele congelate).
- Consuma o cantitate mica de proteine la fiecare masa.
- Opteaza pentru laptele organic neomogenizat.
- Foloseste ulei de cocos virgin (pentru gatit) si ulei de masline extravirgin (pentru salate); evita uleiurile de floarea soarelui si de porumb, plus margarina.
- Bea 6-8 pahare mari de apa pe zi (aromatizate cu lamaie, menta, ghimbir ori capsuni, dupa gust). Ia cu tine o sticla de apa de fiecare data cand iesi. De asemenea, bea ceai verde si sucuri de fructe stoarse.
- Nu consuma carbohidrati rafinati (se gasesc in paine, placinte, pizza, prajituri, biscuiti etc.), alimente procesate, care pot influenta hormonii responsabili de apetit, cocktailuri, alcool sau cafea.
- Nu frige prea tare carnea sau pestele pe gratar, deoarece se formeaza radicali liberi.

| MariusZap a răspuns:

Cel mai usor este sa mananci mai putina paine si sa nu mananci nimic dupa ora 6 seara.Nu te infometa! Iti faci si mai mult rau.Fa si un sport sau fa joggyng, sari coarda, fa bicicleta 20 de min pe zi. Rezultatele vin in timp.Nu te complica cu diete si medicamente ca nu merita.CE ti-am spus eu ajunge.