| Catalinlupu23 a întrebat:

Vreau sa slabesc,am stat trei saptamanii fara sa mananc mult am facut miscare afara, alergare si tot pun kg in plus in loc sa slabesc.Ce pot face sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Calculeaza nr de calorii la fiecare masa si ai grija sa nu treci peste 2000 (regula asta nu se aplica la toata lumea, depinde de inaltime, greutate, daca faci miscare.
Nu conteaza cat mananci, in sensul ca daca ai mancat un meniu de la Mc ti se pare ca e putina mancare dar de fapt e peste nr de calorii permise intr-o zi pentru a slabi.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bondarel99):

Am 1.75 si 86, 2 kg sau am mai pus kg in plus

| Bondarel99 a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Https://dietaflex.ro/calculator-calorii/

Calculeaza aici ce nr de calorii iti sunt permise pe zi pentru a slabi si incearca sa nu treci peste ele. Ba chiar sa mai si reduci un pic. Cu asta si cu sport e imposibil sa nu slabesti, dar ai rabdare pentru ca dureaza...

| RAY a răspuns (pentru Catalinlupu23):

1,in primul rand iti creezi un scop, uite de exemplu 0, 5 kg per saptamana, asta inseamna 1700 calori
2, ti am calculat deja imc
3, iti cumperi un caiet si incerci sa manci pana in 1700 de cal, fara infometari tampite, totul e sa scrii jos tot ce manci si sa te opresti cand ajungi la 1700 de cal, rata metabolica se va duce in jos, asta inseamna ca pe viitor vei recastiga greutatea daca nu pastrezi evidenta calorilor
4, te cantaresti in fiecare dimineata
5, te informezi mereu despre alimentatie, iti recomand acest site http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/
6,cardio + culturism sunt obligatori sau macar o ora de mers pe jos zilnic

| RAY a răspuns:

Dietele duc la ingrasare, asta e scopul lor, toata viata te vei ingrasa si slabi pentru ca nu intelegi ca scopul este alimentatia sanatoasa nu diete tampite

| RigorMortis a răspuns:

Te-ai gândit ca acele kg in plus reprezintă poate masă musculară? Plus ca trebuie sa ai o alimentație sănătoasă și echilibrata, doar 20% este reprezentat de sport și restul de 80% reprezintă Alimentația atunci când vine vorba despre slăbit, menținere etc.

| RAY a răspuns (pentru RigorMortis):

Te ai gandit inainte sa scrii aureli ca masa musculara nu creste in lipsa culturismului

| Denyyy10 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti faci un control la glanda tiroida inainte de toate.Asa eram si eu acum 5 ani, pana sa-mi fac un control si sa aflu ca e cam mărită, a trebuit să fac un tratament cu pastile timp de 6 luni.Asa ca cel mai bine te ai duce si ai lua o trimitere de la medicul de familie, e gratuită consultația pentru institutiile care lucrează cu CAS.

| Catalinlupu23 explică (pentru Denyyy10):

M am dus sa vad daca am marita glanda tiroida dar nu o am.