| dumitritzan a întrebat:

Vreau sa slabesc...nu sunt exagerat de grasa(1, 64cm si 55 kg) dar vreau sa fiu slaba. Dati-mi niste indicatii cum as putea sa slabesc, cum ati slabit voi.:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu e cazul! Totul e sa fii sanatoasa! Plus, in acel surplus, in acele pernute faine sta de fapt secretul farmecului, al sanatatii si longevitatii voastre! Incearca mai mult fructe, alearga, innoata, bea apa multa, sa te hidratezi si sa elimini toxinele, si mananca ceva mai putin, cu o 3me!

| pisi dy a răspuns:

Esti destul de slaba, nu-ti pune sanatatea in pericol ca asa e moda! Tu deja incepi sa exagerezi :"nu sunt EXAGERAT DE GRASA?". Deci, tu te "vezi" grasa...nu te supara, draga dar IMC-ul tau e de 16-17, mai ai un pic si devii scheletel! Esti bine asa!

| kh1ss a răspuns:

Nu mai manca asa mult si fa sport!

Shin
| Shin a răspuns:

Pai ai putea sa incerci medota Montignac, daca tot vad ca e la moda zilele astea de cand si-a lansat noua carte. Este destul de sanatos, pentru ca el promoveaza mai mult un fel de viata si de alimentatie, ceva natural care sigur da rezultate si pentru ca nu are o perioada definita si nu este brusc asupra corpului, nici nu este daunator. Ii poti cumpara cartea din orice librarie, doar cere noua carte a lui Michel Montignac, si vor stii ce sa-ti dea.
Mult noroc, Shin.

| alexam a răspuns:

Eu la 1, 68m am avut 54 de kg si simteam nevoia sa slabesc. Atunci cand vine vara treaba e destul de simpla, ca din cauza caldurii oricum nu mai ai pofta de mancare cine stie ce... In 3 saptamani am dat jos 2 kg, acum am 52. Cum am procedat? M-am abtinut de la paine, in sensul ca am mancat doar 1 felie jum. indiferent ca era dejun, pranz sau cina, am baut foarte multa apa - cam 1 litru pe zi, desi de regula nu imi place, caci nu simt nevoia sa beau... Daca ai un pic de vointa si lasi si dulciurile de-o parte, vei reusi cu siguranta! Cine stioe cand un pic de ciocolata e ok, dar nu zilnic. Eu am devenit si un pic sedentara, asa ca mi-am dorit cu adevarat sa dau jos ceea ce vedeam ca pe un surplus de grasime. Combina tot ce ti-am scris mai sus cu un pic de miscare si sport ( mers pe jos, alergat, cateva exercitii simple acasa ) in fiecare ZI! Multa bafta si sunt curioasa daca vei reusi si cum anume! happy Nu lua pastile, nu te infometa la maxim sau din astea, ca nu cred ca au efect, si nu sunt indicate. De preferat cand incepi sa tii cura de tipul acesta ( cum ti-am zis eu mai sus ) sa iei si niste calciu lactic, sa nu iti slabesti organismul!

| alexam a răspuns:

AAA! Si am uitat de grasimi si prajeli, si din alea cat mai putine! Si eu am cumparat cartea cu metoda Montignac, dar am facut-o din curiozitate, caci acolo te invata cum sa slabesti si sa te mentii, si care sunt alimentele sanatoase si care nu, si care sunt COMBINATIILE bune de alimente si care nu! big grin

| dyanna a răspuns:

La inaltimea ta, nu esti deloc gras/a, esti numai bine, dar daca vrei neaparat sa mai slabesti, in primul rand, trebuie sa incepi sa faci foarte mult sport. fa jogging seara, 10 min la inceput, dupa care, treptat, urca pana la 15. mai poti sarii coarda (este foarte eficient). este bine sa faci ambdomene in fiecare seara.iti poti face abonament la sala, si astfel, sub indrumarea unui instructor, vei putea sa slabesti cu exactitate unde vrei tu (brate, fese, coapse, etc) + ca a venit vara. nu auzi cum striga saraca piscina la tine? du-te, inoata, este si placut si eficient. si daca te apuci sa faci exercitii fizice, trebuie sa te tii de ele. niste exercitii facute haotic nu te vor ajuta sa slabesti. apoi incearca sa renunti la chipusi, la ciocolata, la fast-fod in general. inlocuieste mancarea nesanatoasa cu salate, fructe, legume(consumate bineinteles proaspete), peste s. a. m. d. incearca sa nu mananci dupa ora 7.
toate cele bune si spor la slabit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa vrei sa slabesti trebuie sa nu mai mananci paine, sa nu mai mananci de la fast food si daca ai timp sa faci macar o ora pe zi miscare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate kg vrei sa ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge sa faci foamete am incercat eu am 1. 64 si aveam 58 de kg am fost la sala o perioada si am slabit 4 kg, sala+infoletare adica am renuntat la mancarea nasanatoasa, dulciuri, sucuri la multe apoi m am lasat de sala, nu mi permitea timpu sa mai continui am mai salbit inca vreo 3 kg prin
" asa zisa infometare" dar acum am scapat oleaca la mancare. Am pus fffff repede 2 kg. Acum ma chinui din nou sa slabesc sa ajung la 50 da, cu tot cu vointa mea de fier mie cam greu daca stiti vreo metoda spuneti mi si mie vreau sa fiu slabacrying(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la inaltime ata ar trebui s ai 54 de kg deci esti chiar bien daca vrei sa slabesti mai mult(mai ales ca nu ai neaparata nevoie ) fa sport asa vei slabi sanatos mananca multe fructe legume dar nu ne inhama la o cura de slabire ca poti regreta mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici o dieta care nu da gres sau cel putin la mine nu a dat gres:) pup

http://www.infoslabire.ro/slabire/14/slabesti-25-4-kilograme-in-4-zile.html

Succes!