| DarkShina5566 a întrebat:

Vreau sa tin dieta dar nu prea stiu ce sa mananc.Adica de dimineata mananc un iaurt, la scoala 2 sendvisuri, iar la pranz un gratar cu cartofi natur. Ce altceva as mai putea manca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AliceIDK a răspuns:

Mananca multe fructe. Mananca doar un sandvis, preferabil cu salata sau ce vrei tu. Cartofii natur sunt ok. Seara mananca o salata de fructe, de varza. Evita grasimile.

| nodeerskulls a răspuns:

Prea multa painte, prea putin carne. Inlocuies-te sandvisurile acelea cu niste pui la gratar pus intr-o caserola, si o sa mearga foarte bine. Baga salate la greu, branza cottage, lapte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fructe,supe,ciorbe,salate,lactate(branza,lapte,nu numai iaurt), etc.Nu ai nevoie de o dieta, ci doar de o alimentatie sanatoasa si echilibrata. Poti manca aproape orice, atat timp cat nu depasesti necesarul si cat timp ai o activitate fizica constanta(20-30 de minute de alergare pe zi,cu viteza medie). Ceea ce trebuie sa eviti din start sunt produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, seminte, alune sau fistic.In rest, consuma zilnic minimum 2 l de apa(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare si consumata dupa masa va mentine senzatia de satietate pentru mai mult timp).De asemenea, mananca incet si mesteca bine mancarea, astfel nu vei manca mai mult decat este nevoie.Toate acestea te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.