| kidda97 a întrebat:

Vreau si eu niste sfaturi pentru caderea parului? big grin Nu mai trebuie sa spun ca dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sapphire a răspuns:

Si eu am aceeasi problema de foarte mult timp. Eu momentan am incetat sa mai folosesc placa de par. Iti poate cadea parul din mai multe motive: poate fi genetic, folosirea produselor cosmetice pentru par care contin foarte multe ingrediente chimice, folosirea placii, vopsitul parului, anemia(lipsa de fier), consum excesiv de medicamente, anesteziile.
Eu una stiu de ce imi cade parul si am inceput sa iau niste pastile de la plafar pe baza de urzica si fier. Problema asta trebuie tratata si din interior, nu numai din exterior.
Ca tratament exterior folosesc masti facute de mine din ou, ulei de masline, iaurt/lapte, ulei de ricin sau o solutie facuta din vitamina A si E, ulei de ricin, tinctura de ardei iute, gaz, petrol si inca ceva, nu mai stiu. Rezultatele nu le vei vedea imediat. Trebuie sa ai rabdare.

10 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Fa-ti o masca de par naturala din cateva picaturi de Vit. A, ulei de ricin si garantat iti vor aparea rezultate in cel mai scurt timp.

| dichi a răspuns:

Iti recomand sa citesti un site de specialitate in acest sens cum este www.caderea-parului.net. Succes

| Katy20Kaithleen a răspuns:

In combinatie cu scortisoara, mierea poate ajuta la alinarea diverselor afectiuni de sanatate, precum artrita, infectie urinara, respiratie urat mirositoare sau deranjamente stomacale. Combinatia dintre aceste doua produse este o solutie excelenta si pentru a incetini caderea parului;

| danco a răspuns:

Cel mai simplu cu foarfeca.

| danco a răspuns:

Nu inteleg de ce imi da cineva calificativ "Stupid" la raspunsul meu, din moment ce persoana intreaba cum sa scape de par? Ea zice "sfat pentru caderea parului" nu zice "ceva pentru stoparea caderii parului"... Probabil cine mi-a dat calificativ atat a inteles din intrebare si/sau raspuns.

| Sua a răspuns:

Revalid... spun din propria experienta

| SunShine a răspuns:

Uleiul de ricin este cel mai bun tratament impotriva caderii parului. Aplicat pe par cel putin 4 ore inainte de spalare, si clatit foarte bine.

| miumiu a răspuns:

Ar putea fi si o problema de metabolism sau altele. Sfatul meu este sa consumi niste calciu si fier(insa vorbeste si cu un medic). Uleiul de argan este cel mai bun pentru par si samponurile de la Forever.

| Diana_3831 a răspuns:

Ptr. a nu iti cadea parul exista diferite produse de ingrijire.Gasesti in magazine sampoane, balsamuri si masti pentru. par fragil(Syoss, Pantene.), dar gasesti si in saloanele de frumusete, insa alea sar la pret(Joico, Wellaton, London). Poti sa intrebi si la farmacie pentru tratamente.Si e recomandat si sa iti aplici odata pe saptamana o masca naturala pentru par, de ex una facuta in casa cu fructe, cu argila, cu miere.
Uite aici site cu retete pentru. masti facute in casa:
-http://www.divahair.ro/......%EEn_casa!
-http://www.eva.ro/......13452.html

Sper ca ti-am fost de folos!:D

| Alcy a răspuns:

Buna,
Eu de cate ori vad ca incepe sa imi cada parul, incep sa beau ceai de coada calului, urzica, sa iau drojdie de bere si in principiu sa tin cont de toate informatiile de aici care stopeaza caderea parului si il fac sa creasca mai repede:
http://cumul.ro/tratament-pentru-cresterea-parului/
Numai bine!