| TheTimeKiller a întrebat:

Vreau si eu o dieta cu mai multe optiuni(adica la micul dejun sa am mai multe posibilitati, la fel si la pranz, cina etc.). Cu orele la care trebuie sa mananc. Credeti ca daca merg cu bicicleta cel putin 2 ore pe zi + acest regim, voi slabi? Cateva sfaturi de la cei care au reusit sa slabeasca?
PS. Stiu ca am doar 14 ani si multi mi-au zis ca am timp sa slabesc cand voi fi mai mare etc., dar m-am saturat sa rada toti de mine. Nu prea am mai avut nici timp de bicicleta ca am facut pana, n-am avut timp s-o repar si am avut scoala, dar acum ca a venit vara... dupa examene o sa am mult timp liber.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Micul dejun se ia la ora 7-8; prânzul la ora 12, 30-13, 30; iar cina la ora 18-19.

Toate cele bune.

| greyhound a răspuns:

Fa-ti tu o dieta, cum vrei si cu ce vrei (in limita rezonabilului)
Cauta pe internet necesarul de calorii care iti trebuie (in functie de greutate si varsta) si scade 500 cal.
Ce iti da te duci mai departe si iti faci o lista cu alimentele pe care ai vrea sa le mananci dar care in acelasi timp sa nu aiba prea multe calorii (sunt site-uri de calorii unde poti face asta, de ex. oneden)
Asta combinat cu mersul pe bicicleta ar trebui sa fie de ajuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La varsta ta nu se tin diete!
Daca chiar e neaparat, viziteaza un medic ceva.
Mergi pe o alimentatie mai saraca caloric si fa zilnic miscare.
Te pup!