| alex495 a întrebat:

Zaharul pentru diabetici (zaharina, sucraloza s-a.m.d) cresc nivelul de glucoza din sange? Putin ma gandesc ca tot o cresc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, intr-o proportie foarte-foarte mica.
Este multa mai sanatos extractul de STEVIA, care inlcouieste zaharina si care este 100% natural si mult mai usor procesat de diabetici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și cum te gândești? Care e procesul de gândire?

| alina2k18 a răspuns:

Nu, pancreasul cica nu recunoaste ca zahar indulcitorii de genuwinking = nu intra in sange = nu cresc nivelul zaharului din sange.
La diabetici nu exista ''creste putin'' laughing
Am vazut diabetic care a gustat o lingura de orez mare asa, a inghitit-o instant gen si in 15minute glicemia 320winking

| alex495 explică (pentru alina2k18):

Deci pentru dieta e ok Coca Cola light? Ar contine zaharina din asta nu zahar normal

| alina2k18 a răspuns (pentru alex495):

Sigur ca da, iti satisface si pofta de dulce si nici nu da dependenta ca zaharul + 0 valoare calorica.
Are aspartam cola.
Mirinda 0 si Fanta alea 0 au alti indulcitori, nu contin aspartam parca, personal mi se par si mai dulci decat cola laughing.
Vezi ca exista si Sprite 0 daca iti place gustul de Sprite.

| alex495 explică (pentru alina2k18):

Aspartamul ala nu i cancerigen?

| alina2k18 a răspuns (pentru alex495):

Nu.

| Pantagruel a răspuns:

Daca cineva e diabetic, de ce s-ar mai gandi la orice fel de zahar.
Mananca doar ce creste in copac si la sol o luna, fara nimic procesat. Vezi diferenta.

| cipcirip a răspuns:

Zaharina si alte asimile, nu contin zahar. Contin in schimb molecule care induc senzatia de dulce la nivelul papilelor gustative. Deci nu, zaharina si asimile, nu contin zahar si nu cresc nivelul zaharului in sange.

Exista o intreaga discutie intre medici fata de efectele benefice sau adverse in ceea ce priveste folosirea zaharinei la diabetici si in general. Poti sa citesti mai mult despre zaharide aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Glucid%C4%83.

Ca regula generala, diabetul este o boala de metabolism si trebuie tinuta sub control medicamentos si printr-un stil de viata sanatos (miscare, nutritie, scadere in greutate, renuntarea la fumat / alcool). Daca esti diabetic, medicul specialist poate sa iti raspunda mai exact la intrebarile pe care le ai.

| alex495 explică (pentru cipcirip):

Doamne fereste. Nu am diabet. Fac sala si ca sa slabesti e recomandat sa ai un nivel scazut de glucoza in sange ( sa nu mananci dulce mai bine zis). Ma gandeam la Coca Cola light ca ar fi un inlocuitor la sucurile cu mult zahar