| ares8 a întrebat:

Buna ziua!
Am o problema cu mirosul din balcon. Il am inchis si uneori mai fac gratar la aragazul de acolo. Cu timpul aerul a devenit cam imbacsit, indiferent cat aerisesc. Am nevoie de un deodorant puternic (ceva de masina de exemplu), sau orice alta combinatie care sa-mi improspateze aerul si sa-l anihileze pe cel urat si mai ales sa fie de durata.
Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai inchis balconul si faci gratar acolo, atunci nu-i de mirare mirosul.
In timp ce gatesti, trebuie aerisit bine, sa iasa aburii de grasimi arse, sa nu miroase si in casa!

Acum primul lucru este sa cureti bine peretii si sticla balconului de grasimile depuse.
Dupa curatire stergi tot cu o solutie saturata de bicarbonat.
Mirosul de ars se poate compensa prin folosirea unui recipient deschis, umplut cu otet.
De asemenea, poti gasi spray-uri aerosol cu diferite mirosuri, care acopera cel de grasimi arse.

| HadesSs a răspuns:

Prima oara ai putea sa incerci sa pui pe balcon o ceasca cu otet, se spune ca absoarbe mirosul urat, eu mai puneam in frigider. Apoi sa iei un AirWick

| Rotazi a răspuns:

Nu un deodorant iti trebuie. Combinand mirosurile, vei avea o arma de caca intr-o padure de brazi.
Aerisesti bine. Lasa mereu gamul deschis. Si, nu ti-ar strica un varuit. Dezinfectant si deodorant mai bun ca varul proaspat, nu exista.

| ares8 explică (pentru Rotazi):

Multumesc amandurora pentru raspunsuri!
Geamul sta aproape in permanenta deschis. De varuit e varuit, dar chestia e ca sunt anumite corpuri de mobila sau altele pe acolo in care a intrat mirosul. De asta am nevoie de ceva puternic, care nu neaparat sa acopere ci sa inghita, sa anihileze mirosul urat.

| Rotazi a răspuns (pentru ares8):

Cum ti-a spus @Bula: curatat temeinic totul. Chiar daca nu vezi strat gros de grasime, el tot este. Imbacsit cu miros de arsura. Varuit proaspat?!

| ares8 explică (pentru Rotazi):

De curatat curat periodic. Varul nu e chiar proaspat, intr-adevar. Mai sunt si perdelele...

| Rotazi a răspuns (pentru ares8):

Mai spui de perdele! happy Alea din balcon ar trebui spalate (daca nu de fum, macar de praf) foarte des.