| Arthiom a întrebat:

Nu stiu daca am nimerit categoria, dar in fine. Am un mobilier de dormitor care miroase urat rau, a mucegai si a statut, nu stiu de ce. Chestia este ca numai cadrul de pal pe care sta salteaua miroase, daca il dau afara, surpriza, nu mai miroase absolut nimic, il las la aerisit, sta asa o luna doua dupa iar miroase urat. Nu ma indur sa schimb mobila pentru ca e noua si nu are nici un defect. Cum rezolv problema cu mirosul? Daca dau putin cu smirghel pe panourile de pal dupa ce le aerisesc si dupa le dau cu lac sau vopsea scap de miros? Inca ceva. Cadrul care sustine salteaua, este bagat in interiorul altui cadru de patru panouri care se vede la exterior. Insa nici unul din cadre nu are gauri de aerisire. Ar fi bine daca as da cateva gauri sa circule aerul?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Lipsa aerisirii si ceva umezeala care vine din pardoseala iti produce asta. Cred ca nu ai hidroizolatie. Curatat evident ca ar trebui, vezi ca sunt solutii antimucegai sau il stergi cu clor. Vopsitul e o solutie temporara, daca nu rezolvi aerisirea e la fel. Tai toate placile si lasi de 3 degete partea de jos libera. Daca patul nu are picioare decupezi 20 cm gol, 10 lasi plin sa stea patul.

| Arthiom explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pai pe jos e parchet, dar e pus ca la carte. Partea ciudata este ca doar acel cadru miroase urat, in rest, nici o piesa de mobilier nu miroase, nici parchetul, nimic. Doar cadrul ala e singurul care parca atrage toate mirosurile pamantului.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Arthiom):

Casa pe pamant sau bloc la etaj? Oricum ar fi mucegaiul este rezultatul proastei aerisiri in primul rand. Dizain modern ai la pat, mucegai ai sub pat. Daca pui chedere la un dulap si nu umbli in el 1 an si acolo faci cuib de fungi.

| Arthiom explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Intr-adevar patul e fara picioare... Exista ceva de cumparat sa il ridic de la sol?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Arthiom):

Picioare accesorii de pal care sa le prinzi in cant mai greu vei gasi ca sa te ridici cu cca 50 mm cat consider pentru o aerisire buna. Eu as face din lemn de 100 x 48 faltuit 50 x 18 un nr de 10 papuci lungime 100 prinse cu suruburi M 6 torban. Presupun ca palul e de 18 mm. Un profil L s-ar putea chema. Iti ia 20 de lei un tamplar pe piese si e treaba sanatoasa.

| Arthiom explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

"lemn de 100 x 48 faltuit 50 x 18 un nr de 10 papuci lungime 100 prinse cu suruburi M 6 torban. " >>ma cam depasesc informatiile astea ca nu le am, o sa apelez la un tamplar cum ati zis happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Arthiom):

Deseneaza un L. Inaltime 10 cm, latime 4, 8 cm. Grosime picior 3 cm, grosime talpa 5 cm. Restul e joaca.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aerisire multa.
Distanta intre pereti si mobilier, cel putin de o palma.
Impotriva mucegaiului poti ipregna cu succes cu piatra vanata.

| darrio2007 a răspuns:

Ai geam in camera aia? Daca nu aerisesti zilnic poti da cu orice pe mobila.Aerisirea conteaza foarte mult.

| Arthiom explică (pentru darrio2007):

Normal ca am geam, si aerisesc zilnic dimineata si seara.

| scufitaroz a răspuns:

Aeriseste cat mai mult camera respectiva, cel mai probabil exista probleme de umezeala.

| Miyumi a răspuns:

Daca vrei sa scapi de mirosul urat cel mai folositor este clorul deoarece indeparteaza mirosurile urate.happySucess!