| Dawaker a întrebat:

Buna Seara TPU! Am o problema mai, asa... urata, fac baie in fiecare zi, adica fac dus dimineata la ora 8 : 00, la 12:00 [ ziua ] plec la liceu si vin seara la ora 6-7, ma dau cu deodorant, cu parfum, imi iau parfumul la liceu si imi spun colegii ca miros urat si nu numai ei mi-au spus, imi simt propriul miros, daca fac de 2 ori baie pe zi, dimineata cand plec si seara, de unde poate proveni problema? Nu, si nu transpir, imi iau si deodorantul cu mine, hainele sunt spalate cu un balsam puternic si sunt si imparfumate, deci, cand imi aud prietenii "poti ca dracu" imi vine sa intru in pamant de rusine, joc fotbal foarte putin si nu transpir deloc, si nu, nu e asa mirosul parfumului sau a deodorantului, e miros de transpiratie, de imi ia mie nasul la fuga. Ce pot face? Deci va rog frumos. Dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil parfumuls au deodorantul folosit face o ractie chimica ciudata cu corpul tau si pute.
Nu toate deodorantele ni se potrivesc, din cauza chimiei proprii a corpului.
Dupa dus, da-te la subrat cu biarbonat de sodiu, dizolvat in putina apa. Dupa care te stergi si aplici un deodorant gel sau stick, direct pe piele.
Daca mirosi NU da cu parfum, ca iti vine sa vomiti de la mirosul ala teribil. Ia-ti un prosop mic si sapun si mergi la toaleta scolii, daca simti ca iar mirosi si te spala la subrat.
Va trebuii sa incerci mai multe deodorante, pana il vei gasi pe cel care se potriveste pielii tale si te poate multumii.
Inca ceva: corpul elimina prin transpiratie mirosuri urate, din toxinele mancarurilor pe care le consumam zilnic.
Daca iti plac ceapa si usturoiul, poate este bine sa le consumi mai rar, sau cu moderatie, pentru ca produc toxine care miros urat.

| Dawaker explică (pentru Violleta2022):

Huh, ce imi zicii sa mananc? Adica sa mananc saptamanal sa miros destul de bine, si frumos.

6 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Puti de la deodorant.

| Mircea08 a răspuns:

Bea apa suficienta - apa spala toxinele din organism
Vezi ca parfumul amplifica mirosul
La baie trebuie folosit sapunul, si dai cu el pana scartaie pielea cand dai cu mana uda - abia atunci sunt indepartate celulele moarte sau bacteriile moare de pe piele. Daca observi ca pielea se deshidrateaza folosesti glicerina (glicerina parfumata).
Daca nu rezolvi nimic apelezi la medic

| Porcusorul a răspuns:

Fii atent ce iti cumperi. Utilizeaza doar antiperspirant stick solid si nu deodorante spray sau gel. Atentie, exista o diferenta intre deodorand si antiperspirant, a nu se confunda. O alta sursa a mirosului de transpiratie poate fi parul de la subrat. Trebuie sa-l razi de cel putin doua ori pe saptamana pentru a pastra o igiena acceptabila. Respecta aceste reguli minime de igiena si un dus pe zi iti va fi suficient pentru a tine departe de tine mirosurile neplacute.

| Dawaker explică (pentru Porcusorul):

De ras pe subrat, si jos, aia nu se pune problema, paros sunt pe mainii si pe picoare, dar sunt acceptabil, nu am mult par, dar am pe mainii si picioare, igiena o tin destul de ok, nu ma arunc prin toate gunoaiele, prin toate baltiile, sau mai stiu eu ce, sau sa ma murdaresc.

| Porcusorul a răspuns (pentru Dawaker):

Ce nu se recomanda sa mananci e mancarea picanta, usturoiul, ceapa si alte alimente care pot lasa mirosuri. Deocamdata schimba deodorantul cu un antiperspirant si aplica-l cu generozitate inainte de a iesi din casa. Eventual poti incerca antiperspirante solide din gama premium, de exemplu de la Collistar, Vichy, Clarins sau Clinique. Insa acestea costa intre 50 si 100 lei si se gasesc destul de rar in magazine, cateodata fiind mai avantajos sa comanzi online.