| MissYouToo a întrebat:

Peste 1 saptamana este ziua mea si as dori sa imi fac eu tortul, ca sa fiu sigura ca va fi asa cum vreau big grin. Nu stiu de unde as putea sa cumpar blat pentru tort dreptunghiular.In supermarketuri am vazut doar rotund, daca nu o reteta ceva, sa ma descurc cumva big grin multumesc!

1 răspuns:
| camilia1 a răspuns:

Fa-ti singura blatul din 8 oua, 8 linguri de zahar, 8 linguri de faina. Bati albusurile spuma tare, adaugi zaharul si mai bati pana se intaresc din nou. Pui galbenusurile amestecate putin cu un praf de sare si la sfarsit faina, amestecand cu lingura de jos in sus de 7-8 ori. Pui in tava tapetata cu hartie si unsa cu putin ulei si dai la cuptor la foc potrivit. Mai simplu de atat nu se poate!