| AlexxutzzaPurpleGirl a întrebat:

Care este diferenta dintre dragoste si sex? Va rog, dati raspunsuri detaliate!

Răspuns Câştigător
| MonicutZZa a răspuns:

Sexul este mai mult de distractie, de incercare de noi senzatii, ceva de genul unui sport de performanta la care se inghesuie toata lumea si care este deja mult prea mediatizat de Mass Media.
Dragostea, in schimb, este mult mai profunda, in ea iti arati fizic sentimentele, pui in fiecare miscare iubire, gusti pur si simplu partenerul, explorezi.
In sex, esti mai atent la cum o faci decat la partener.
In dragoste, principalul este ceea ce simti si cum fiecare actiune este umpluta de iubire, de sentimente, adesea se ajunge la mai multa placere decat in sex. Dragostea este cu focuri de artificii, fantezii, explorari, cu mangaieri fierbinti, cu tremurat din temeii de placere. Se traieste la maxim fiecare senzatie, fiecare sentiment, se arata dulce, incet si placut toata iubirea, inunzi practic partenerul cu iubire.

9 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Am crezut ca intrebi care este diferenta dintre dragoste si iubire...
Dragostea o traiesti, sexul il faci din dragoste.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Dragoste se face cu o persoana pe care o iubesti, sex, cu cine pica.

kratos
| kratos a răspuns:

Dragoste este cand faci cu sufletul tau pereche si sex cand faci cu parteneri de ocazie.

| mihaa a răspuns:

Asta este intrebare de categoria gastronomie?big grin, o fii si asta de mancare dar nu de categoria gastronomie

| mary a răspuns:

Am o intrebare(avand in vedere ca ai primit raspunurile dorite):tu cand faci sex manaci? de aceea ai postat intrebarea aceasta aici?

| corado a răspuns:

Parerea mea este ca: a face SEX este de multi considerat un sport, practicat de foarte multi si multe, care in general duce la satisfacerea patenerilor; a face DRAGOSTE este o arta, cu la fel de multi practicanti dar cu foarte putini artisti, pentru ca dragostea este bazata 80% pe romantism si putini ofera un mediu romatic, o seara de care sa iti aduci aminte si la 80 de ani, iar scopul acestei seri nu este doar satisfacerea ci si fericirea care o creezi! Intr-adevar dragoste poti face numai cu persoana care o iubesti! Asta este parerea mea! Succes!

| nicol20 a răspuns:

Dragoste faci cu persoana iubita iar sex faci cu orcine este foarte mare diferenta parerea mea

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Dragoste se face cu persoana iubita si sex cu o persoana care nu simti nimic pentru ea

| T!mea a răspuns:

A face dragoste inseamna a face sex cu dragoste, in timp ce a face sex se rezuma doar la satisfacerea placerii. Dragoste faci cu trupul si cu sufletul, sex faci doar cu trupul. A face sex se rezuma doar la atractia fizica si la incercarea de a-ti implini necesitatile fiziologice, in timp ce a face dragoste inseamna a fi receptiv la dorintele sexuale si emotionale ale partenerului si a le acorda mai multa atentie decat celor proprii