| Mmtii a întrebat:

Care sunt cauzele mancatului (adica imi vine sa mananc intruna dar incerc sa ma abtin)
des? Sa fie oare un inceput de bulimie?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate fi un semn de început de diabet tip 2.
Poate fu semn al lipsei din alimentație a unor nutrienți esențiali.

| Frank51 a răspuns:

Poate ți se pare, dacă simți că ai o problemă cel mai bine spui părinților și mergi să faci analize și un consult.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci la doctor
ce descrii tu e o conditie fizica sau mentala, fizic poate sa fie ca nu ai reflexul din stomac, care sa iti spuna ca esti satul, si mental poate sa fie ca ai obsesia sa mananci

in locul tau eu m-as duce acum la doctor, nu cand o sa fii cat o butie de nu mai incapi pe usa tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti inactiv si nu ai nicio pasiune

| NunuNini a răspuns:

O fi. Dar poate fi si din cauze psihice. Astfel te "descarci" nervos. Insa mai poate fi si plictiseala. Din cauza lipsei de ocupatie. Umple-ti timpul cu ceva util si vezi daca mai simti nevoia asta.

| mihaela000ela a răspuns:

Cauzele variaza de la individ la individ, iar in unele situatii pot sa ramana necunoscute. Mancatul excesiv este adesea rezultatul unor anomalii in activitatea cerebrala. Depresia, dieta extrema si stresul pot fi cauzele acestor anomalii. Daca ai inceput sa mananci excesiv si acest lucru te ingrijoreaza, este important sa iei masuri pentru a impiedica aceasta problema sa se transforme cu adevarat intr-o tulburare. Ia in considerare urmatoarele sfaturi:

● Inconjoara-te de oameni cu constitutii variate.
● Evita imaginile care te fac sa te simti rusinat sau nesigur in legatura cu propriul corp.
● Vorbeste cu prietenii apropiati, familia sau medicul despre ceea ce te ingrijoreaza. Daca acestia iti cunosc situatia, te pot ajuta ca mancatul excesiv ocazional sa nu se transforme intr-un obicei.

De asemenea, exista o serie de tratamente pe care le poti incerca, precum:

- Terapia – de cele mai multe ori prin discutie – este un tratament pentru tulburarile psihice precum mancatul compulsiv. Sesiunile de terapie pot fi fata in fata, in grup sau intr-un cadru familial.
- Medicamentatia – in unele cazuri, medicul iti poate prescrie medicamente pentru depresie sau anxietate, care uneori declanseaza mancatul in exces. Specialistii spun ca exista anumite comportamente care reprezinta semnale de alarma in cazul persoanelor care au aceasta tulburare de alimentatie, cum ar fi:

• dovezi ca persoana mananca compulsic, inclusiv disparitia unor mari cantitati de mancare in perioade scurte de timp
• persoana pare sa nu se simta confortabil in preajma altor oameni
• ii este teama sa manance in public sau in preajma altor oameni
• fura sau depoziteaza mancare (o pune deoparte) in locuri ciudate
• isi creeaza anumite programe in stilul de viata sau ritualuri, pentru a-si face timp sa manance in exces
• se retrage din activitatile sale obisnuite, se indeparteaza de prieteni
• tine diete in mod frecvent, etc.