| dolltears a întrebat:

A trecut cineva prin tulburarea mancatului compulsiv sau bulimie? Daca da, cum v-ati vindecat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Exista pastile care scad pofta de mancare, dar trebuie sa mergi la psihiatru pentru a ti le prescrie.

| Donsavas a răspuns:

Inlocuiesti carbohidratii simpli cu cei complecsi si iti gasesti o alta activitate placuta in care sa te ''refugiezi''. Incearca sa elimini placerea de a manca odata ce vizionezi ceva ce iti place. Creierul va asocia toata placerea cu mancarea si iti va fi mai greu fara.
Fa sport, tine post negru cateva zile, de ce nu, scrie, deseneaza si fa altceva care sa ti ia nu gandul ci timpul de a prepara ceva sau energia de a merge pana la magazin. Asa te vei dezobisnui si nu va mai fi cazul sa te intrebi ce ar trebui sa faci pentru ca treci peste.