| DeniZu a întrebat:

Ce pot sa gatesc rapid si bun? Vreau idei pentru ca am ramas fara... sad

19 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Incearca o tortillas, daca nu, fierbi 3-4 cartofiori, si adaugi un pic de delikat, vegeta ce ai tu, un strop de ulei, si masa e servita.:d

| DeniZu explică (pentru caramela):

Hm, interesaaaant, chiar o sa fac asta! mersi >big grin

| MMihai a răspuns:

Dacă ai pulpe de pui / găină, le pui la fiert, în apă și după ce sunt gata le scoți pe o farfurie și când sunt încă fierbinți pui ceva unt peste ele să se topească, și storci și lămâie și mai pui și niște verdeață dacă ai.
Poți pune și ceva muștar, sau mujdei.
Zeama în care au fiert alea, (copănelele) o lași să scadă bine și o dai la rece și este ca o răcitură, și la răcitura aia, poți adăuga diverse după gust.
Dacă ai și legume poți face o supică.
Tot în zeama în care a fiert pasărea, dacă este suficient de multă poți fierbe ciuperci.
Ciupercile fierte în zeama de la pasăre sunt mai bune.
Ca dulce poți fierbe niște arpacaș în care să pui la final niște gem și niște zahăr.
Acum depinde și ce ai prin casă, de mâncat.
Eu, pentru că stau singur, nu gătesc nimic.
Eu, pe toate le pun la fiert și mă uit la televizor, când fierb alea.
Mă mai duc și mai pun apă, ca să nu se ardă.

Dacă ții post, nu este bună recomandarea respectivă.

Ciupercile merg de post, dar sunt bune cu zeama de la carnea de pasăre, unt sau smântână și încă zeamă de lămâie.
Nu am încercat ciuperci fierte, cu ceva ulei vegetal.
De câteva ori, când încă trăia maică-mea, am făcut piure de cartofi, cu ulei vegetal, că a vrut într-o zi să fie de post, și nu aveam ce să îi fac de mâncare, în acel moment, care să fie de post.

| catalin188 a răspuns:

Salata orientala cartofi oua ceapa ulei otet si cascaval daac ii place

Răspuns utilizator avertizat
| crysty1067 a răspuns:

Cartofii prajiti cu salata

| SmekerasuxD a răspuns:

Peste prajit pe gratar fara ulei cu lamaie si salata este o bunatate iar la desert un tort de ciocolata sau ce tort vrei tu.

| Fantomica a răspuns:

Incearca burrito de pui. simplu si delicios :)
http://fantomica.blogspot.com/......an_19.html

| Byscu a răspuns:

Mmm... ceva bun si rapid pai cartofiori si o salatica/ou prajit cu o salaticahappy/iar pela desert va propun ceva nu-i prea sanatos dar e delicios cel putin eu il ador paste nu conteaza decare fierte si dupa ce ati scurs apa puneti zahar amestecaty si savuratihappy

| cristina_5333 a răspuns:

Eu am intrat pe un site alaltaieri si am gasit mai multe retete facute pas cu pas cu poze si descriere detaliata vezi aici daca te ajuta
http://reteta-de-acasa.blogspot.com/

eu am facut bomboanele de post si au iesit foarte bune:P
http://reteta-de-acasa.blogspot.com/......-2011.html

| Muci99 a răspuns:

Poti sa faci spaghte nu este greu pui o oala pe foc si lasi oana incepe sa fiarba si dupa poti sa pui spaghetele daca nu ai carne de pui porc sau altele poti sa tai salam in cubulete si sa il prajesti putin dupa pui sos de rosiiiii peste salam sau carne si dupa gust un catel de usturoi asta mi se pare cea mai simpla mancare si este si foarte buna...

| NicoleB a răspuns:

Iti sugerez, daca ai oua si zahar, niste bezele. sunt foarte usor de facut. Zaharul se amesteca impreuna cu albusurile de la oua (care au fost amestecate cu mixerul)si se baga in cuptor. happy

Alte răspunsuri
| Ciobanu_Doina_1956 a răspuns:

Frigarui de pui