| Anq209 a întrebat:

Cum se face pizza.Eu nu ma pricep cu blatul. Ofer fundita

12 răspunsuri:
| Aleccsandra a răspuns:

Intra aici: http://www.retete-gustoase.ro/retete-cum-se-prepara-pizza

Aici gasesti ce vrei! Funditssa?

| filaret03 a răspuns:

Http://www.retete-gustoase.ro/retete-cum-se-face-pizza

aci gasesti multe feluri de pizza: pizza dietetica pizza cu pui si cu ciuperci etc

BFT!

| express11 a răspuns:

Blat-faina,apa,unt,drojdie,incalzesti apa pentru drojdie, si pui si unt, il lasila crescut 1 ora,il intinzi in tava,pui salam,sunca praga,cirnati felii,orice vrei, pui sos tomate, 2-3 oua batute pe toata suprafata,cascaval, bagi la cuptor, verifici blatul sa nu-l arzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! uite reţeta pe care o fac eu şi sunt sigură că e uşor de făcut şi foarte bună la gust! Dă clic pe http://www.lecturirecenzate.ro/......-si-bacon/ Succes!

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Ai nevoie de:
-500 g faina;
-1 pliculet drojdie uscata(plicul are cam 5-7 g);
-apa incalzita(nu prea rau - in jur de 250 ml);
-ulei de masline(nu mult);
-un ou;
-sare.

Prima data se incalzeste(nu se fierbe) apa. Pune drojdia peste faina si pune apa si incepi sa framanti.Se pune sare apoi faina si continui a framanta.Adauga uleiul de masline(in jur de 20 g) si mai pune faina, asta pentru ca blatul sa nu fie lipicios.Adauga oul care trebuie batut dinainte(dar oul nu e obligatoriu).Mai pune faina si framanta...

si framanta...

si framanti.
Apoi daca blatul nu-i lipicios, iei o carpa si acoperi vasul unde este blatul framantat si-l lasi sa creasca aproximativ 45 min.
Apoi dupa 45 min. aluatul a crescut si e gata pentru pizza big grin

Sper ca te-am ajuat happy

| plasticsmile a răspuns:

Cel mai bine te-ai duce sa iei coca de la brutarie te scuteste si de munca si de obicei este si buna

Răspuns utilizator avertizat
| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns:

Aluat dospit sau nedospit?
Pentru aluat dospit, apa, faina, ou, sare, drojdie. se face coca se intinde si e gata. Coca ca la placintele groase sau gogosi.
pentru aluat nedospit. praf de copt sau bicarbonat de sodiu in loc de drojdie. Succes

| bella35 a răspuns:

Pentru aluat iti trebuie:

300 g faina
25 g drojdie
20 ml ulei
30 ml apa minerala
un praf de sare
Pentru umplutura iti trebuie:

2 dovlecei
150 g ciuperci
100 g cascaval de post
100 g piure de rosii
cimbru verde si uscat
o ceapa rosie
2-3 fire ceapa verde
300 g rosii cherry
salata verde.
Pregatesti asa:

Se cerne faina intr-un bol, se face o gaura la mijloc si se adauga drojdia, sarea, apa minerala si uleiul.
Compozitia se framanta pana cand se obtine o coca potrivita.
Se acopera cu un servet si se lasa la dospit.
Separat, se pregatesc ingredientele.
Se curata dovleceii, se taie rondele si se calesc in putin unt.
Rosiile se taie rondele si se condimenteaza cu sare si piper.
Ciupercile se curata, se spala si se taie feliute.
Se ia coca, se intinde pe o planseta si se aranjeaza in tava.
Se unge cu piureul de rosii, se presara cimbru uscat si apoi se aranjeaza celelalte ingrediente, dupa preferinta.
Pe deasupra, se presara cascaval ras.
Se introduce tava in cuptorul incalzit in prealabil si se lasa sa se rumeneasca.
Dupa ce s-a copt se serveste cu frunze de salata verde si rondele de ceapa rosie si verde.
Pofta buna!
Iti trebuie:

200 g salam
2 ciuperci
1 lingura porumb la conserva
100 g kaizer
1 ceapa rosie
1 rosie
2 ardei iuti
200 g cascaval
10 masline
Pentru blat iti trebuie:
225 g faina
1 plic drojdie
2 linguri ulei
sare.
Pregatesti asa:

Pentru blat amesteci toate ingredientele, adaugi apa fierbinte si framanti un aluat pufos.
Il intinzi si-l pui intr-o tava unsa si tapetata.
Pui cascavalul ras, salamul, kaizerul si ciupercile taiate felii.
Asezi rosia si ardeii taiati rondele si ceapa tocata julien.
Pui maslinele, porumbul si coci in cuptorul incins circa 15 minute.
Ai grija sa nu incarci blatul prea tare, pentru ca nu va mai creste.
Pentru aluat iti trebuie:

300 g faina
un praf de sare
15 g drojdie
20 ml ulei
30 ml apa minerala
1 ou.
Pentru umplutura iti trebuie:

300 g piept de pui
un ananas mai mic
3 ardei capia
un ardei gras
o legatura rosii cherry
100 g cascaval
o crenguta de busuioc verde
3 linguri pasta picanta de ardei.
Pregatesti asa:

Se cerne faina intr-un bol, se face o gaura la mijloc si se adauga sarea, oul, drojdia dospita in putin lapte, uleiul si apa minerala.
Se amesteca usor pana se obtine o coca.
Se lasa sa creasca.
Intre timp, se taie pieptul de pui si se caleste in putin ulei, cat sa capete o cruste aurie.
Se curata ardeii, se spala si se taie fasii, apoi se calesc in tigaie, pana se inmoaie, dupa care se dau la rece.
Ananasul se curata si se taie feliute potrivite.
Se intinde coca cu sucitorul si se aranjeaza in tava de pizza.
Se unge aluatul cu pasta picanta de ardei si se aranjeaza ingredientele.
Se baga la cuptor, si dupa ce s-a rumenit, se scoate si se presara cascavalul ras si frunzulite de cimbru proaspat.
Pofta buna

| alex_9656 a răspuns:

Mai sigur cumperi blat din magazine.

| anonyma_4612 a răspuns:

Simplu
te duci la magazin, cumperi o pitza risorante si o bagi la microunde laughing