| Dalmore a întrebat:

Daca ar trebui sa faceti o facultate acum, ce oras ati alege dintre Cluj si Bucuresti? Si de ce?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cluj =un oras modern, curat, cu un nivel de invatamant inalt, plus oameni care o educatie, caracter net superior celor din Bucuresti, cam asta e adevarul, Bucuresti este cea mai minzerabila capitala din ue cu cele mai multe furturi per locuitor

https://www.youtube.com/watch?v=EHaUNNS_9Ig

suntserios
| suntserios a răspuns:

București. Mult mai multe oportunitati de job uri

| EternalTsukuyomi92 a răspuns (pentru suntserios):

Amuzant laughing
Spune-le celor din Bucuresti sa se descalte la intrare cand vin la Cluj.

| Andreeush a răspuns:

București, sunt mai multe oportunități.

| Emma30555 a răspuns:

București. E un oraș cu mai multe oportunități și nu te plictisești

| Darkmagic a răspuns:

M-am uitat pe niste statistici... big grin
"cele mai multe oportunitati", "cele mai multe firme", "cele mai multe biblioteci" (unde, pentru studenti se remarca din spatiu: B.C.U.), "cele mai multe teatre", "cele mai multe muzee", "cele mai multe evenimente culturale", "cei mai multi straini", "cei mai bogati oameni"...etc, etc, etc.
TOATE cele de mai sus caracterizeaza Bucurestiul.
M-am mai uitat si pe niste topuri:
"Cele mai bune facultăți din România – Politehnica din București"
"Cele mai bune facultăți din România – ASE"
"Cele mai bune facultăți din România – Universitatea din București", unde Universitatea Babeș-Boyai din Cluj-Napoca e pe locul doi, ambele fiind in top 1000.
"Cele mai bune facultăți din România - Matematica"
1 Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi
2 Universitatea din Craiova
3 Universitatea din Bucuresti
4 Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca
"Cele mai bune facultăți din România - Chimie"
1 Universitatea din Bucuresti
2 Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca
3 Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi
"Cele mai bune facultăți din România - Inginerie chimica"
1 Universitatea Politehnica din Bucuresti
2 Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi din Iasi
"Cele mai bune facultăți din România - Geologie"
1 Universitatea din Bucuresti
2 Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca
3 Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi
"Cele mai bune facultăți din România - Geografie"
1 Universitatea din Bucuresti
2 Universitatea de Vest din Timisoara
3 Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi
4 Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca
"Cele mai bune facultăți din România - Domeniul Fizica"
1 Universitatea din Bucuresti
2 Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca
3 Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi
4 Universitatea de Vest din Timisoara
"Cele mai bune facultăți din România - Domeniul Inginerie electronica si telecomunicatii"
1 Universitatea Politehnica din Bucuresti
2 Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi din Iasi
3 Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca
"Cele mai bune facultăți din România - Domeniul Inginerie aerospatiala, autovehicule si transporturi"
1 Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi din Iasi
2 Universitatea Politehnica din Bucuresti
3 Universitatea Transilvania din Brasov

Intrebare:
Unde dracului se vede Clujul ca fiind pe primul loc in CEVA?
Sa-l descarcereze cineva pe EternalTsukuyomi92...din prorpriul cap... daca nu a facut-o TPU pana acum.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Clujul devine un fel de Bucuresti incetul cu incetul, pentru ca asa cum acum cativa ani, toata lumea voia la capitala, acum toata lumea vrea la Cluj, asa ca ori in Bucuresti ori in Cluj, aceeasi oameni sunt. Partea buna in Cluj este ca totusi curatenia e mai ok si primaria chiar se ocupa de oras.
Un alt lucru fain in Cluj si nu stiu daca asa e si la Bucuresti, este ca cei de la conducere sunt interesati de parerile studentilor si a tinerilor in general si incearca sa indeplineasca cat mai multe dintre cererilor acestora.
Daca nu stii ce sa alegi, inscrie-te si la Cluj si la Bucuresti si vezi unde intri. In cazul in care intri la amandoua, ce-ti ramane de facut este sa dai cu banul. Been there, done that.
In acelasi timp asculta-ti si sufletul nu doar mintea, nu te gandi doar la bani, oportunitati si beneficii. Ia in calcul si faptul ca, Clujul este mai scump decat Bucurestiul, poate conteaza si asta pentru tine.

| EternalTsukuyomi92 a răspuns:

Cluj, indiscutabil.
UBB e recunoscuta international pentru profesionalism, e si mai moderna chiar si decat cea de la Bucuresti, aparatura, oportunitati, materiale, colaborari internationale, profesori exceptionali, deci cu siguranta as alege Cluj.

Mai apoi, sa fim seriosi, orasele nici macar nu se compara. Cluj-Napoca are cea mai buna economie, cele mai multe posibilitati, oameni educati, oras de cultura, infrastructura, transport in comun ultra-modern.
Bucuresti ce are? Taximetristi ce-ti pun manele si miroase ca dracu in masina, oameni ce se-njura pe strada, mizerie etc etc.

Din toate punctele de vedere, Cluj-Napoca si UBB dau clasa Bucurestiului. Oricum e Clujul capitala neoficial.winking
Nu ai cum sa regreti daca alegi UBB Cluj, e maxim cat poate oferi Romania in momentul asta. Cu toata increderea poti merge.